Ekonomik krizlerin Türkiye'de ekonomi ve istihdam üzerindeki etkileri
The Effects of economical crises on Turkish economi and employment
- Tez No: 108736
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Krizler işletmelerin geleceklerini ve ülke istihdamını etkileyebilen önemli ekonomik gelişmelerdir. Çalışmamada krizin işçi işveren ilişkileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Kriz kavramı ve temel boyutları, kriz süreci ve olası sonuçları son olarakda krizin Türkiyedeki endüstri ilşkileri üzerindeki etkileri incelenmektedir. İlk bölümde krizin tanımlanması ve ilişkili olduğu kavramlar, ikinci bölümde kriz süreci ve krizin olumlu ve olumsuz sonuçları, son bölümde ise Türkiye'de 1980 sonrası krizleri iktisadi dönemler halinde incelenmiştir.Çalışmanın sonundaki genel değerlendirme ve sonuç kısımlarında tüm bu dönemler de yapılan hatalar değerlendirilmekte ve bazı öneriler getirilmektedir.. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY The crises an important economic event that can effect on national employment and fiiture of enterprices. In this study, the purpose is to research the effects of crises on the economy and employment of Turkey. The study includes three chapters: crises consept and basis dimensions, process of crices and effect of crices on the economy and national employment. In first chapter, definition of crises and related consepts, in second chapter, process of crises and positive and negative effects of crises, in third chapter, effects of crises on Turkish economy and employment.. In consequence chapter, all wrongs are evaluated and some sugeestions are given. vm