Tahir b. Aşur ve gaye görüşü
Tahir b. Aşur and sight of purpose
  1. Tez No: 108744
  2. Yazar: ÖMER BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yeni bir metod arayışının sonuçlarından biri olan bu eser, İslam hukuk kurallarının(nass) gayelerini ortaya koymaya çalışmakla, İslâm'ın ruh ve özünün iyi anlaşılması ve anlatılması halinde varolan ve var olması muhtemel problemler karşısında mfislüman akıl ve mantığının daha dinamik ve sağlam bir yapıya kavuşmasını hedef lemekted ir. Bu çalışmamızın birinci bölümünde eserin tahlili ile beraber,“gaye”(crek) kavramının İslami kaynaklan, tarihî ve eleştirileri ortaya konulmuştur.Bukuk-adâlet, fitrat (yaratılıştan gelen özellikler) gibi kavramlar, modern hukukun da öngördüğü ile karşılaştırmalı olarak izaha çalışılmıştır. İkinci bölümde hukuk kurallarının teleolojik analizi ve gaye-sonuç ilişkisi) üçüncü bölümde ise gaye, genel ve öze! gaye konularını ihtiva eden temel kavramlar, ayrıntılı örnekleriyle ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, henüz bir teori gibi görülen gaye konusu genel bir deĞerlcndirmcve tabi tutulmuştur. V
Özet (Çeviri)
Purpose-Usefiil Society(Maslahat)-Changing This work, one of the results of searches for a new method, aims Muslim mind and logic, so far as the sprit and essence of Islam is understood and told better, to reach a more dynamic and more consistent structure against the present and possible future problems by presenting the main points of Islamic norms(nass). In the first section of my thesis, Islamic sources, history and criticism of the concept of purpose have been presented alongside the analysis of the work.The concept such as law-justice, fitrat(congenital traits), etc.have been attempted to be explained in comparison with the ideas prerequisite of modern law. The theological analysis of the rules of law and purpose-outcome relationship have been considered in the second section, and in the third section purpose has been classified by the titles of general purpoîîe-spcsific purpose and exemplified in detail.In the conclusion, the concept of purpose, which is still as a theory, has been evaluated generally. VI