Muhammed Tahir bin Âşûr'un kıssalara olan yaklaşımı - Yusuf Sûresi örneği
Muhammed Tahir b. Ashur's approach to Quranic stories – With the example of Surah Yusuf
- Tez No: 663384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED İSA YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İbn Âşûr'un et-tahrir ve't-tahrir adlı eserinin mukaddimesi ve aynı eserde Yusuf suresi üzerine yazmış olduğu tefsir çerçevesinde, müellifin Kur'ân kıssalarına olan yaklaşımı ele alan bu çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın konusu, önemi, amacı, kapsamı, yöntemi ve literatür değerlendirmesi ortaya konulmuştur. Birinci bölümde İbn Âşûr'un tefsir anlayışı, tefsirin yararlandığı ilimler, bu ilmin gaye ve işlevi, re'y ile yapılan tefsire bakışı gibi konuları ele alarak müellifin tefsir ilmine olan genel bakışını ortaya koymaya çalıştık. İkinci bölümde müellifin kıssalara olan yaklaşımını ortaya koyduk. Bu bölümde onun kıssaların Araplar tarafından biliniyor olması meselesine olan yaklaşımını, kıssa- i'caz arasındaki ortaya koymuş olduğu ilişkiyi, kıssalar hakkında orijinal bir şekilde ortaya koymuş olduğu fâideleri, Kur'ân'ın temel konuları olarak saydığı sekiz ana konuyla fâidelerin arasındaki paralelliği, kıssaların üslûbuna dair ortaya koymuş olduğu görüşleri, kıssaların tarihsel gerçekliği hakkında ortaya koymuş olduğu fikirleri ele aldık. Tezimizin son bölümümde ise müellifin kıssalara olan teorik yaklaşımını Yusuf suresi üzerinden pratik olarak yansıtmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Ibn Ashur's approach to Quranic stories within the scope of the preface and the interpretation of Surah Yusuf found in his publication called et-Tahrir ve't Tenvir. The analysis consists of an introduction and three sections. The topic of the study, its importance, goal, method and sources can all be found in the introduction. The first section includes Ibn Ashur's understanding of Tafseer (interpretation), the disciplines that benefit tafseer, tafseer's goal and function, his perspective on tafseer bi'l ra'y (personal speculation) and his general view of tafseer. The second section embodies the author's approach to Quranic stories. The section also mentions his approach to the issue of Arabs being familiar with the Quranic stories, the relationship that he sets forth between qissa (Quranic story) and ijaz (inimitability of the Quran), the faide (benefits) of Quranic stories which he originated, the parallelism between the faide (benefits) and the eight main topics (which he states are the fundamental topics of the Quran) and lastly his views on the wording and language of the stories. The last section tries to reflect the author's theoretical approach to Quranic stories into practice through Surah Yusuf.