Niğde ilinde okul basketbol takımlarında, basketbol oynayan sporcuların sakatlanma sıklıkları ve nedenlerinin araştırılması
Searching for the frequency and the reasons of the injuries of the sporters that play basketball in school basketball teams in the province of Niğde
  1. Tez No: 108936
  2. Yazar: İRFAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada Niğde ilinde okul Basketbol takımlarında Basketbol oynayan sporcularda görülen sakatlıklar, sporcuların sakatlanma sıklıkları ve sakatlık nedenleri tespit edilerek, sporcuların sakatlık öncesi alabileceği önlemleri ve sakatlık sonrası ilk yardım şeklindeki tedavi yöntemlerini belirtmek amaçlanmıştır. Konu ile ilgili kaynaklar taranarak, Literatürde belirtilen Basketbol sporu ve özelliklerinden, sporda meydana gelen sakatlanma ve sakatlanmaya neden olan faktörlerden, Basketbolda görülen sakatlanmalar ve Basketbol sakatlıklarında ilk yardım ilkeleri belirtilmiştir. Ayrıca sporculara uygulanan anketler tablolar haline getirilip, gerekli yüzde ve frekansları alınarak değerlendirmeleri yapılmış ve sonuçlar doğrultusunda gerekli öneriler sunulmuştur. Değerlendirmeler sonucunda anketimize 48 kız sporcu, 102 erkek sporcu olmak üzere toplam 150 sporcu katıldığı saptandı. Ankete katılan sporcuların % 78,7'sinin basketbola başladıklarından bu yana çeşitli sakatlıklara maruz kaldıkları görüldü. Sporcuların en sık sakatlandıkları spor zemini % 40 ile salon olduğu, sporcuların en fazla sakatlanma şekli % 76.7 ile burkulma olduğu, sporcuların en sık ayak bileği bölgelerinden sakatlanmalara maruz kaldıkları tesbit edildi. Basketbolcularda sakatlanmaya ortam hazırlayan nedenlerin başında rakiple mücadeleden kaynaklandığı, en sık sakatlanma % 50 ile düşmenin sebep olduğu görüldü. Sakatlanmalara maruz kalan sporcuların % 62 'sine ilk yardım yapıldığı saptandı. Basketbolda sakatlanmaların en aza indirilmesi için sakatlanmaya ortam hazırlayan faktörlerin ortadan kaldırılması sporcu, antrenör ve masörlerin eğitimlerine önem verilmesi, sakatlıkların tekrarlanmaması amacıyla sağlık kontrollerinin yapılması, antrenör, sporcu, doktor ve yöneticilerin ortak çalışması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are to state the injuries of the players of school basketball teams, the frequencies and the reasons of the injuries, and to make clear the ways of hindering the injuries and the treating methods as first aid. The sources related with the subject were scanned. The rules of basketball, the reasons of imjuries that occured driving basketball playing, and the basis of rirst aid for this kind of injurises were stated. Besides, the polls that filled in by the players were changed into tables, and needed percentages and frequencies were taken and avaluated. According to the results, the needed advices were presented. It was seen according to the evaluations that 150 people, including 48 female and 102 male basketbollers participated in our public survey. İt was seen that 78,7 % of the basketballers that participated our public survey have been exposed to several inğuries. The place that basketbollers have inğured most is the hall with the freguency of 40 % Being sprained is the ingry that seen most with the freguency of 76,7 % foot wrist is the part of the body that is exposed to inğuries most with the freguency of. The reasons of the inğuries that seen most are striving with the rivals with the freguency of, falling with the freguecy of 50 % It was seen that 62 % of the basketbollers have been aided. It was determined that, removing the factors that causes inğuries, giving more impartance to the educations of the sportsmen, trainers and masseurs, doing the health controls, working tagether of the trainers, sportsmen, doctors and administrators are needed to bringing down the number of inğuries in basketball.