Laktat dehidrogenaz tayini için klinik kullanıma uygun yöntem araştırması
The investigation of a suitable method for the determination of lactate dehidrogenase in routine analysis
  1. Tez No: 109
  2. Yazar: SEVTAP BAKIR ÇETİNTARAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çaışmada klinik tanıya katkıda bulunan LDH aktlvite tayi ninde rutin olarak kullanılabilecek, güvenilir, ekonomik bir yöntem sap- tanılması yönünde araştırma yapılmıştır. Hemolizli olmayan 50 serumla çalışılmış, iki kinetik bir kolorimetrik yöntem denenmiştir. Bu yöntemler literatürde verilen hacimle ve bu hacmin yansı miktarı tie çalışılmıştır. Toplam olarak 300 deney yapılmıştır. Bu çalışma sonunda 3 yöntemle elde edilen LDH aktivitelerinin fark sız olduğu gözlenmiştir. Bu bulgu, üç yöntemin de güvenilir olduğuna işaret etmektedir. Öte yandan tam hacimle ve yarım hacimle çalışmanın sonucu etkilemediği gözlenmiştir. Bu da ekonomik açıdan önemlidir. Sonuç olarak, basit bir kolorimetreyle çalışılabildiğindea se rumda bulunan UV absorbsiyonu olan maddeler etki göstermediğinden ve sonuçlar oldukça hassas olarak elde edilebildiğinden kolorimetrik yöntemin rutin analizler için en uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been attempted to establish a reliable and economic method that may be used as a routine method in the determi nation of LDH activity contributing to clinical diagnosis. Fifty sera without hemolysis were used and two kinetic and a colorimetric methods were employed. These methods were applied using the volumes given in litera ture as well as volumes reduced by fifty percent. A total of 300 experi ments were made. At the end of this work, it has been observed that the LDH activities obtained by using the three methods showed no difference. This finding indicates that ail the three methods are reliable. On the other hand, it has been noted that the results were not affacted following work making use of full or half volumes. This is im portant from the economic point - of - view. As a result, it has been arrived at the conclusion that the colori metric method is the most appropriate method for routine analyses since only a simple colorimeter may be used, the UV absorption materials in the serum bear no effect and the results can be obtained rather accurately.