Spor yapan ve yapmayan genç erkeklerde sürat özelliğinin karşılaştırılması (Aksaray ili uygulaması)
The Comparison of speed feature among young men who do sport and don't do sport (An application Aksaray)
  1. Tez No: 108940
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 14-19 yaşlar arası erkeklerde, spor yapanlar ve yapmayanlar olarak, spora başlama yaşına göre, fiziksel yapıdaki değişim,anaerobik güç ve sürat özelliğinin araştırılmasıdır. Vücut ağırlığı, boy uzunluğu, anaerobik güç ve sürat parametreleri, spor yapan 267, spor yapmayan 34 öğrenciden oluşan toplam 301 denek üzerinde test edildi Deneklerin vücut ağırlığı, yaş, boy uzunluğu, sürat anaerobik güce, spor yapanlar ve spor yapmayanlar olarak etkisini belirtmek için SPSS istatistik programın 7,5 sürümü ile tek yönlü varyans analizi yapılmıştır.. Bu çalışmanın sonuçlan, yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı spor yapanlar ve yapmayanlar olarak, spora başlama yaşlarına göre, dikey sıçrama, anaerobik gücü ve sürati etkilediğini göstermiştir. Spora başlama yaşına göre 8-10 yaşlan arası dikey sıçramada artış görülürken, 13-14 yaşlar arası, 10 metre süratte, hızın arttığı görülmüştür. 11-12 yaşlar arası spora başlayanlarda anaerobik gücün en yüksek olduğu görülmüştür. öğrencilerin gelişim düzeylerinin tespit edilmesi ve yeteneğin erken yaşlarda belirlenmesi, sağlık ve sportif performans açısından önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this study, as the persons between 14 and 19 ages who do sport and don't do sport, is to investigate the speed feature, anaerobic power and changes on the physical structure which are related with age and sex, according to starting age of sport. The parameters of body weight, body heigth, anaerobic power tested on 267 students who do sport and 34 students who don't do sport. To define the effects of samples body weight, age, body height, speed on the anaerobic power of the person who do sport and who dont do sport, multiple comparison analysis of SPSS statistical program was used. The results of this study show that; age, body weight, body height, as the persons who do sport and who dont do sport, influence the vertical jumping, anaerobic power and speed. It is seen that according to starting age of sport there 's an increasing in vertical jumping between 8 and 10 ages and it is also seen that anaerobic power is at the highest level of the persons who start the sport between 1 1 and 12 ages. It is clear that defining the talents of young's on early ages and developing stage's of them are very important for health and sports performance.