İlköğretim okulları birinci ve ikinci kademe sosyal bilgiler öğretiminin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Education for different variables for first and second degree of primary school research of social science instruction
- Tez No: 108941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Bu araştırma ilköğretim okulları I. Ve II. Kademe Sosyal Bilgiler dersini okutan öğretmenlerin bu dersin öğretiminde kullanılan öğretim metot, teknik ve etkinliklerini kullanma durumunun tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel bir niteliktedir, öğretmen tanıma ve Sosyal Bilgiler dersi öğretim metot, teknik ve etkinlikleri ile ilgili form (EK:2), araştırmacı tarafından geliştirilerek elde edilmiştir. Verilerin analizi, frekans ve yüzde hesaplamaları bilgi toplama araçlarında yer alan her bir madde incelenerek elde edilmiştir. Araştırma sonucunda;îlköğretim okulları I. Ve II. Kademe Sosyal Bilgiler Dersi öğretiminde kullanılan öğretim metotlarının yeterli şekilde kullanılmadığı tespit edilmiştir. Buna sebep olarak, öğretmenlerin metot, teknik ve diğer etkinlikler ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmamaları, araç-gereç yetersizliği, sınıfların kalabalık oluşu, Sosyal Bilgiler Dersinin branş öğretmenleri tarafından verilmemesi ve Sosyal Bilgiler Dersinin Tarih, Coğrafya ve Yurttaşlık Bilgisi olarak ayrı olmayıp birleştirilmiş olması nedeniyle istenilen başarının elde edilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This investigation made to determine teaching method, technique and activities used teaching social knowledges lesson tought by teachers of first and second grade of primary schools. The teachers who are on duty in twenty(20) primary schools which is selected from between the primary schools are bound the city of Niğde central and it's towns constitued the universe of this investigation. Two hundred(200) teachers in twenty(20) schools which is selected by chance are include the sampling. This investigation is descriptive quality.The form (Addition:2) about acknowledgment and social knowledgeslesson's teaching method technique and activities is attanied and developed by the researcher. Analiysis the datum freguency and percent calculation is acguired by investigation all of the mathes are in information collecting tools. At the result of this investigation it is determined that;Teaching methods used teaching social knowledges lesson in first and second grade of primary schools are not used enough. It is reasons are these;Thc teacher have not got enough information about teaching methods technique and activities. The materials needded are inefficient.The classroomare very crowdcd.Thc branch of the teachers tought social knowledges lesson are not social knowledges. The social knowledges lesson is not divided to history, geograpy and citizenship. Because of them wanted success is not attained.