Denizli yöresindeki folklorik giysiler ve giysilerdeki motiflerin anlamları
The Folklore costumes and the meaning of motifs on the costumes in Denizli
- Tez No: 109095
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
II. ÖZET Bu araştırma Denizli yöresinin kültürel değerlerinden olan geleneksel giysi ve motiflerin tesbitini amaçlamaktadır. Bu geleneksel kostüm ve motifler Denizli yöresinin çok çeşitli bölümlerinden toplanmıştır. Eski sıklığında olmasa da sonuçta bu giysiler hala giyilmekte ve hatta motifler bile kullanılmaya devam etmektedir. Her giysi ve motifin özel ve geleneksel bir adı vardır. En çok giyilen giysilerin başında kolan,kartal kanat, don, kuşak,uçkur,dizlik,camadan,fes,örtü,üç etek,şalvar, göynek (zıbın), cebken ve yelek gelir. En çok kullanılan motliflerin ise“oraklı,nar çiçeği, su,su yolu,zambak,gelin taçı,bahar dalı,bezeme, aşık yolunu şaşırtan,çam kozası, çipile, doğum çocuk,göbek,göz,kalpli çiçek,muska,kavak yaprağı,koza, lale,üçgen,hayat ağacı, sidik yarışı,soyut yaprak,armut,aba parası, çadır,gaytan,çığa,yanış,çiçek motifleri, böcekler, yıldız,eğrimli,sığır sidiği Leğri gara ve keklik tırnağı.”olduğu görülmüştür. Bu araştırmada karşılaştırmalı olarak Denizli yöresinin diğer yörelerle arasında pek çok farklılık kadar birçok benzerliklerinin de olduğu belirlenmiştir. Nuray KUDAY
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research is to stabilize the motives and traditional costumes which are cultural values of Denizli region. These traditional costumes and motives had been collected from many different places of Denizli regition. Conseguently ; these costumes are still being worn and also the motives are still being used in the region but not as lot as in the past. Every costume and motive has a special and traditional name. It has been noticed that the costumes which are mostly being worn are kolan,kartaI kanat, don,kuşak,uçkur,dizlik,camadan,fes,örtü,üç etek,şalvar,göynek (zıbın), cebken and yelek. The“motives which are mostly being used are oraklı,nar çiçeği,su,su yolu, zambak, gelin taçı,bahar dalı,bezeme, aşık yolunu şaşırtan,çam kozası, çipile, doğum çocuk, göbek, göz, kalpli çiçek, muska, kavak yaprağı, koza, lale, üçgen, hayat ağacı, sidik yarışı, soyut yaprak, armut, aba parası, çadır, gayton, çığa, yanış, water, flower motives, insects,star,eğrimli,sığır sidiği,eğri gara and keklik tırnağı.”In this research, it has been proved that there are many differences but also similarities between Denizli region and other regions contrastively. Nuray KUDAY