İbn Cüreyc'in hayatı ve hadis ilmindeki yeri
The Life of İbn Cureyc and hisposition in the science of hadith
  1. Tez No: 109114
  2. Yazar: SADIK EMECEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET“İbn Cüreyc'in Hayatı ve Hadis İlmindeki Yeri”isimli bu çalışma başlıca iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbn Cüreyc'in hayatı ve kişiliği, İkinci bölümde ise onun rivayetleri incelenmiştir. İbn Cüreyc'in ismi, künyesi, nisbesi, doğumu ve yetişmesi, seyahatleri, evliliği, vefatı, faziletleri, ilmî kişiliği, fikhî görüşleri ve eserleri İbn Cüreyc'in Hayatı ve Kişiliği başlığıyla Birinci Bölüm'de ele alınmıştır. Bu bölümde çocukluğu döneminden itibaren ilim talep ettiği, Atâ b. Ebî Rebah'a uzun yıllar talebelik ettiği anlatılmıştır. Evlilikleri ve çocukları hakkında bilgi verildikten sonra Mekke'de ikâmet eden İbn Cüreyc'in Bağdat, Basra ve Yemen'e yaptığı yolculuklarda halîfe ve valilerle beraber olduğuna ve buralarda insanlara hadis tahdis ettiğine işaret edilmiştir. Daha sonra ise onun vefatı hakkında farklı rivayetler zikredilmiştir. Kişiliği kısmında ise onun ilmî kişiliği hakkındaki farklı görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca fikhî konulardaki görüşlerine işaret edilerek, daha sonraki yıllara intikal eden eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise İbn Cüreyc'in hadisçiliği incelenmeye çalışılmıştır. Burada cerh ve ta'dfl açısından rivayetleri tahlil edilmiş, hocaları ve talebelerinin isimleri verilmiştir. Hocaları ile görüşmesi konusundaki tereddütlere dikkat çekilmiştir. Hocalarından rivayetlerinde ve talebelerin kendisinden rivayetlerinde kullandıkları sîgalar hakkında bilgi verildikten sonra rivayetleri“Cami”türündeki hadis kitapları esas alınarak konularına göre tasnif edilmeye çalışılmıştır. T.C. YÖKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZÎ
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study called "The life of İbn Cüreyc and his position in the science of Hadith is composed of two parts. In the first part the life of İbn Cüreyc and his personality and in the second part, his rumors are studied. İbn Cüreyc' s name, birth, growth, journeys, marriage, death, goodness, scientific personality, thoughts and his works are studied in the name of İbn Cüreyc' s life and personality in the first part. It has told that since his children he had been a student of Atâ bin Ebî Rebah in this part. After the information about his marriage and children it is told that he was traveled to Baghdad, Basra and Yemen though he is living in Mecca and it's told that he had met halife and given people information about Hadis. After that, different rumors are told about his death. In his personality part, his scientific personality is told. In addition, his thoughts about fikih subjects are hold after that there is some information about bis works. In the second, the İbn Cüreyc' s Hadis scientitness told. In here his rumors about Cerh and Ta'dil told, the names of his teachers and students are given. It is important that his hesitations after his meetings with his teachers. After the information about the rumors of his teachers and students his rumors are studied accordiry to his Hadis book in the Cami kind.