Mevlana Celaleddin-i Rumi ve kaza - kader görüşü
Mevlana Celaleddin-i Rumi and goods decree
- Tez No: 109168
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜDAVERDİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Mevlâna Celâleddin-i Rûmi ve Kaza-Kader Görüşü adını taşıyan bu çalışmanın giriş bölümü Mevlâna'nın yaşadığı dönemi konu almakta, dönemin siyasî, içtimaî ve kültürel durumunu incelemektedir. Birinci bölümde Mevlâna Celâleddin'in hayatı ve ilmî kişiliği, ikinci bölümde Kaza-Kaderle Alakalı Allah'ın Sıfatları, üçüncü bölümde ise Kaza-Kader başlıkları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ayrıca kaza-kaderle alakalı konulardan ef al-i ibad ve hüsn-kubh mevzuları da işlenmiştir. Sonuç bölümünde ise konu hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The name this work is Mevlâna. Celâl eddin-i Rûmi and Goods decree. The introduction is about the century that Mevlâna lived. And second section is about cultural, social and political aspects of this time period. İn the first section life of Mevlâna and his acedimical works are worked on. İn the second section God's adjectives on God's decree are worked on. The third section also examined slaves action and good-bad about God's decree. İn the conclusion general results on this work are given. X