Döner sermayeli işletmelerde muhasebe sistemi ve bir uygulama
The Accounting system that enterprises with circuloting system and a practise
- Tez No: 109167
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Kamu bütçe sistemi içinde, genel ve katma bütçeli idarelere bağlı ve faaliyet alanları ile işlem hacimleri itibariyle çok çeşitlilik gösteren döner sermaye işletmeleri, bağlı oldukları kurum veya kuruluşların temel amaçlarına ekonomik açıdan çok önemli katkılar sağlayan birimlerdir. İşletmeler, ister özel kesim, ister kamu kesiminde faaliyet göstersin, yönetimin başarısı ve etkin kontrol için ortak temeli sağlayan bilgi sistematiğini ortaya koymalıdırlar. Muhasebe sisteminin en iyi şekilde tasarlanıp, kurulması ve yürütülmesi tüm kurum ve işletmelerce büyük önem taşımaktadır. Maliye Bakanlığınca hazırlanarak 1.1.1994 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Zorunlu Tek Düzen Hesap Planı uygulaması ile bilanço usulünde defter tutan tüm gerçek ve tüzel kişilere ait işletmelerin faaliyet ve sonuçlarının sağlıklı ve güvenilir bir biçimde muhasebeleştirilmesi, mali tabloların gerçek durumu yansıtmasının sağlanması ve işletmelerde denetimin kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ülke genelinde tüm kurum ve kuruluşların muhasebe sisteminde bir tek düzen yapının kurulabilmesi için, kamu kesiminde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda da konunun incelenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada döner sermaye işletmelerinin muhasebe sistemi ve organizasyonu konusunda açıklama ve uygulamalara yer verilmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The floating capital enterprises, related to general and supplementary budget offices in the civil budget system with their activity fields and operation capacity, are very important units which contribute to instituons or associations for the aim of basic economic goals. Enterprises, working in the private or public sector, should expose the common information system for the administration achievement and effective testing. Projecting, founding and executing of the accounting system in a best way is very essential for all instituons and associations. By practicing the mandatory standardized accounting system, which has been in forced since 1.1.1994 by the Ministary of Finance, it is intended to accountized of the activity results of the enterprises belongs to bookkeeping in the balance sheet method for all real and judicial identities, to reflect the true position of financial schedule and to facilitate the auditing enterprises. In this respect, H is getting importance to investigate this matter by civil institutions and associations in order to set up a unigue structure in the accounting system for all instituons and associations over the country. DC