Arkeolojik veriler ışığında klasik Anadolu arkeolojisindeki güneydoğu kültür etkileri
In The light of archaeolojical data the impacts of southeastern cultur on the classical Anatolian archaeology
- Tez No: 109268
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARKEOLOJİK VERİLER IŞIĞINDA KLASİK ANADOLU ARKEOLOJİSİNDEKİ GÜNEYDOĞU KÜLTÜR ETKİLERİ Enver AKTN Danışman: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 2001- Sayfa 62 Jüri: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Arkeolojik veriler ışığında klasik Anadolu arkeolojisindeki Güneydoğu kültür etkileri konulu çalışmamda neolitik dönemden itibaren yoğun yerleşim gören Güneydoğu Anadolu'da İÖ III. binle birlikte Huniler tarafından bölge üzerinden Anadolu'ya aktarılan Sümer, Akad ve Babil kültür etkilerinin yaranda, özellikle İÖ. I. bin başlarında bölgede egemen olan Geç-Hitit, Luvi, Arami ve Asur sanatlarındaki insan ve hayvan figürleri, mimari, mitolojik ve diğer kültür özelliklerinin ticaret yoluyla Anadolu'nun diğer kültürleri olan Urartu, Frig, Lidya ve Ionya'ya aktarılması örnekler ışığında karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Anadolu'nun bütün kültürlerince benimsenen bu özelliklerin, İÖ. VIII. yy. da doğuya açılan Grekler tarafından deniz ticareti yoluyla Eski Yunanistan ve İtalya'ya kadar ulaştırıldığı yine örnekler ışığında irdelenmiştir. Ayrıca bu konu araştırılırken, Anadolu'da kökeni çok eskilere kadar giden ve günümüzde de varlığını sürdüren bazı özellikler arasında ilişkiler kurularak, örneklendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS IN THE LIGHT OF ARCHAEOLOJICAL DATA THE IMPACTS OF SOUTHEASTERN CULTUR ON THE CLASSICAL ANATOLIAN ARCHAEOLOGY Enver AKIN Adviser: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 2001-Page 62 Jury: Prof. Dr. Cevat BAŞARAN In the light of archeological data, in this study, the subject-matter of which is the impacts of southeastern cultur on the classical Anatolian archeology, I will explain comparatively by means of examples in addition to Sumer, Akad, and Babil cultural characteristics being transferred to Anatolia through region in virtue of Hums in 3000 BC. which are intensively settled in Southeastern Anatolia since the neolitic period, human and animal figures, architectural, mythological and other cultural characteristics in the Late Hitit, Luvi, Arami and Asur arts which are dominant in the region especially at the early 1000 BC, and which are carried via trade to the other Anatolia cultures via. Urartian, Phrygian and Ionian. I will also explain how these characteristics assimilated by all the Anatolian cultures were transposed through sea-trade to the continent Greece and Italy by means of the Greks extending to the task in 8. c. BC. Furthermore, in investigating this subject-matter, through examples I will try to establish relations among some characterictics whose origins in Anatolia goes to the oldest times and which, I think, continues to exist today.