Gülağaç ilçe merkezinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The Economic and natural geography of Gülağaç town center
- Tez No: 109269
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜLAĞAÇ İLÇE MERKEZİNİN BEŞERÎ VE EKONOMİK COĞRAFYASI Asiye ÖZTÜRK Danışman: Yrd.Doç.Dr.Zeki KODAY 2001, Sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr.Zeki KODAY Araştırma sahamızı oluşturan Gülağaç ilçe merkezi, îç Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü ve Orta Kızılırmak Bölümü sınırlan içerisinde yer almaktadır. îdari bakımdan Aksaray iline bağlı olan Gülağaç, Aksaray il merkezine 40 km uzaklıktadır. Sahayı batı ve kuzeyden Aksaray, doğudan Hicip, güneyden ise Güzelyurt ilçeleri sınırlamaktadır. Belediye yönetim sınırlan dahilindeki yerleşim alanının yüzölçümü ise 6 km2 kadardır. Gülağaç ilçesinde, idari bakımdan S kasaba ve 8 köyden oluşan, toplam 13 adet yerleşme bulunaktadır. Gülağaç ilçe merkezinin nüfusu; 1997 yılı genel nüfus sayım sonuçlarına göre 5163 kişidir. Araştırma sahası, anayol güzergahına yakan bir konumda yer almaktadır. Sahada yerleşmenin tarihi, M.Ö.8000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Gülağaç kasabasmda temel ekonomik faaliyet ziraatttir; ancak yörede modern tarım tekniklerinden gerektiği kadar yararlamlmadığı dikkati çekmiştir. Bu yüzden zirai faaliyetler, ekonomik açıdan yeterince gelişememiştir. Diğer ekonomik faaliyetlerden ticaret ve sanayi ise, yeni gelişmekte olan sektörlerdir. Sahanın doğal ve beşeri turistik kaynaklan, değerlendirilmemiş olmakla birlikte, önemli bir potansiyel mevcuttur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY YÜKSEK LİSANS TEZİ THE ECONOMİC AND NATURAL GEOGRAPHY OF GÜLA?AÇ TOWN CENTER Asiye ÖZTÜRK Danışman: Yrd.Doç.Dr.Zeki KODAY 2001, Sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr.Zeki KODAY Gülağaç town center, formed our research subject, takes place in the boundary of middle Anatolia, between in the parts of Konya and Middle Kızılırmak, especially in the middle Kızılırmak part. Gülağaç, that administratvely belonging to Aksaray, is 40 kilometres for from the Aksaray eity-centre this area is sunranded by Hicip ine the east, Aksaray in the west and north and Güzelyurt in the south. The surface area of setting, depending on the municipality management is nearly 6 km. Gülağaç, administratively has five municipality organizations and eight villages villages totally it has 13 set tling areas. The population of Gülağaç town-centre was 5163 people in 1997. The research area, takes place in on area which is near to the main road direction. The setting in this area is based on nearly 8000 B.C.The main economical activity is agriculture in Gülağaç town. How ever that sector has not shown development veil enough, because of not using modern agriculture tecbnigues. The other economical activities such as trading and industrial activities are still very new. Gülağaç is suitable for developing the tourism activities.