Osmanlının son dönemlerinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk müziği'nin tek seslilik ve çok seslilik açısından genel görünümü
A Study of Turkish music regarding monadic and polyfhonic forms during the last period of the Ottoman Empire and the beginning years of the modern Turkish Republic
- Tez No: 109397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE MİRZAZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET OSMANLININ SON DÖNEMLERİNDE VE CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA TÜRK MÜZİĞİ'NİN TEK SESLİLİK VE ÇOK SESLİLİK AÇISINDAN GENEL GÖRÜNÜMÜ Nurten KILIÇ Danışman :Doç. Dr. Naile MİRZEZADE Jüri Üyeleri :Doç. Dr. Naile MİRZEZADE Doç. Dr. Dadaş DADAŞOV Doç. Dr. Tamilla KASİMOVA 2001 -Sayfa: 170 Hazırladığımız bu çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleriyle Cumhuriyet'in ilk yıllarını içine alan kısımlarıyla Türk Müzik Tarihi ele alınmıştır. Ancak konuya hakimiyet ve okurun bilgilenmesi, geldiğimiz yeri anlamamız, kavramamız için önce geçmişi bilmemiz gerekliliği düşüncesiyle Türklerde müziğin ilk evrelerine kadar inilmiştir. Türk Müzik Tarihi'nin gelişim süreci oldukça geniş bir zamanı içine almaktadır. Bu müziğin gelişiminde özellikle çeşitliliğinde tarihte yayılmacı bir özellik taşıması önemli bir etkendir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Türk Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Askerî Müzik ve Dinî Müzikler yanında, Batı Müziği'nden de etkilenmiş ve bu müziğin batılılaşma hareketleri sırasında tanınıp öğrenilmesi yolunda önemli adımlar atılmıştır. Cumhuriyetle birlikte bu tanıma ve öğrenmenin yanında Batı Müziği'nden yararlanarak yeni oluşumlar yaratma sürecine girilmiştir (Türk Beşleri'nin yaptığı gibi ya da yeni bir Türk Askerî Müziği oluşturmada yine Batı Müziği'nden yararlanılması gibi). Amaç yeni ufuklara hareket, Türk Müziği'nin özünü bozmadan ona farklı bir boyut kazandırmak, yeni renkler oluşturmak, Türk Müziği'nin kendi motiflerini de katarak, Batı Müziği'yle ortak bir noktada buluşmasını sağlamak ve böylece evrensellikte de yerini belirlemektir. Bilindiği üzere her yenilik önce hayranlık ve taklitçilikle başlar. Osmanlı İmpatorluğu'nda da böyle başlayan müzik hareketi Cumhuriyet'le ne istediğini bilen bilimsel bir kimliğe bürünmüştür. Bu çalışmada bütün bu konular kuramsal, daha çok tarihsel açıdan irdelenmiştir. Böylelikle geçmişle birlikte günümüze ve geleceğe ışık tutulmaya çalışılmıştır. Değerlendirme kısmı sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT A STUDY OF TURKISH MUSIC REGARDING MONADIC AND POLYFHONIC FORMS DURING THE LAST PERIOD OF THE OTTOMAN EMPIRE AND THE BEGINNING YEARS OF THE MODERN TURKISH REPUBLIC Nurten KILIÇ Danışman :Doç. Dr. Naile MİRZEZADE Jüri Üyeleri :Doç. Dr. Naile MİRZEZADE Doç. Dr.. Dadaş DADAŞOV Doç. Dr. Tamilla KASİMOVA 2001 -Page: 170 In this study, we mentioned the History of Turkish Music with the parts including the early Turkish Republic and Late Ottoman Empire. But we searched the first phases of Turkish Music so that we should know the past and realize where we have come so far to englihten readers. The improvement of the history of Turkish Music includes a very long period. Spreading widely through out the Ottoman Empire caused the development and varieties of the music itself During the last period of Ottoman Empire, Turkish music was influenced by the Turkish Art Music, Turkish Folk Music, Military and Religious Music as well as western music and many efforts were made to know and learn this music during the westernization period. In the Republican era, some, Turkish musicians (called the Turkish Fives) made use of (classical) western music and contributed to the Turkish Music a lot. The general purpose was to make the Turkish Music gain a different shape without spoiling the origin of it, to move towards nev horizons, to add new colors, to accompany with the Westren Music by using the original tunes of Turkish Music and to determine its place as a universal music. As a matter of fact every modernism begings with admiration and imitation. This movement began with the Ottoman Empire became a scientific music movement during our Republic. In this study all these subjects were studied from the the oretical and historical points of view. In this way we tried to enlighten both our past and present day. The eveluation section was presented in the last chapter.