Yatılı ilköğretim bölge okulu II. Kademe öğrencileriyle normal ilköğretim okulu II. Kademe öğrencilerin depresyon ve umutsuzluk düzeyleri açısından karşılaştırılması
Comparison of students studying in the second grade of secondary school and boarding secondary school in terms of hopelessness and depression
- Tez No: 109398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANANİ KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YATILI İLKÖĞRETİM BÖLGE OKULU II. KADEME ÖĞRENCİLERİYLE NORMAL İLKÖĞRETİM OKULU II. KADEME ÖĞRENCİLERİN DEPRESYON VE UMUTSUZLUK DÜZEYLERİ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI DANIŞMAN: Yrd.Doç.Dr. Canani KAYGUSUZ 2001 -Sayfa 92 JÜRİ: Yrd.Doç.Dr. Canani KAYGUSUZ Bu araştırmada, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu II. Kademe (6.,7.ve 8. Sınıf ) yatılı ve gündüzlü öğrencileriyle Normal İlköğretim Okulu II. kademe öğrencilerinin; depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin, okul türü, ailenin gelir düzeyi, anne-babanın eğitim düzeyi ve cinsiyet değişkenlikleri açısından karşılaştınlmıştır. Araştırmanın örneklemi, evren içinde %42'yi oluşturan ve random olarak seçilen 200 erkek ve 200 kız olmak üzere 400 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin depresyon düzeylerini saptamada, M.Kovacs tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği”(Children's Depression Inventory), umutsuzluk düzeylerini belirlemede, Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilen,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve ayrıca araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu kullanılmıştır. Bulgular, depresyon düzeyleri ile umutsuzluk düzeyleri arasında olumlu bir ilişkinin olduğunu desteklemiştir. Anne-babanın eğitim düzeyinin çocuktaki depresyon ve umutsuzluk düzeyini etkilediği anlaşılmıştır. Yine düşük gelirli aile çocuklarının, yüksek gelirli aile çocuklarından daha fazla depresyon belirtisi ve umutsuzluk gösterdiği ortaya çıkmıştır. Cinsiyet ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Erkek deneklerin kızlara oranla daha umutsuz oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS COMPARISION OF STUDENTS STUDYING IN THE SECOND GRADE OF SECONDARY SCHOOL AND BOARDING SECONDARY SCHOOL IN TERMS OF HOPELESSNESS AND DEPRESSION COUNSELOR: Assistant Proffessor Doç.Dr.Canani KAYGUSUZ 2001 -Pages 92 JURY: Assistant Proffessor Doç.Dr.Canani KAYGUSUZ In this research, the levels of depression and hopelessness of the students attending to secondary part (6 th, 7 th, 8 th grades ) of Boarding Primary School and those of Primary School were compared as to school type, economic level of the family educational level of the parents and sexual variations. The subjects of this research consist of total 400 students in random, 200 of whom are boys and 200 are girls, forming 42 % of population. In the determinatin of depression levels of the students, children's Depression Inventory developed by M. Kovacs was used, and In the determination of hopelessness levels, Beck Hopelessness Scale developed by Beck and etal was used, in addition, survey form prepared by researcher was used. The findings supported thad there was a possitive relation between the levels of depression and hopelessness. It has been established that educational level of the family affected the levels of depression and hopelessness in child, and as the educational level of family decreases, the levels of depression and hopelessness in child increase. Also it has been observed that the children with poor economic standards reflected more depression signs and hopelessness than those with good economic standards. Significant relationship between sex and depression was found. It has been found out that boys were more hopeless than the girls.