Yüksek dereceli kümülantlar kullanılarak MA sistemlerin tanınması
Identification of MA systems using higher order cumulants
- Tez No: 109425
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKAN TORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill YÜKSEK DERECELİ KÜMÜLANTLAR KULLANILARAK MA SİSTEMLERİN TANINMASI Sebahattin ÖZENLİ Elektronik Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2001 Tez Danışmanı: Dr. Hakan TORA ÖZET Bu dokümanda gözlenen gürültülü sistem çıkış bilgilerinden, üçüncü ve dördüncü derece kümülant tahminleri kullanılarak MA sisteminin tanınması konusunda yeni bir algoritma önerilmektedir. Sistem bağımsız ve düzgün dağılımlı (i.i.d.-independent and identically distributed), Gaussian olmayan seri tarafindan sürülmektedir. Gürültü sistemin çıkışına eklenmekte olup, beyaz veya renkli Gaussian olduğu kabul edilmektedir. Bilinmeyen sistem parametreleri genelleştirilmiş öz problem çözümü yoluyla elde edilmektedir. Önerilen teknik üçüncü ve dördüncü derece istatistikleri birlikte kullandığından, teorik olarak sinyale eklenen Gaussian gürültü bu metodun performansım etkilememektedir. Önerilen algoritmanın etkinliğini gösterebilmek için mevcut üç algoritma ile bu çalışmada geliştirilen teknik karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlan önerilen metodun etkinliğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : MA Sistemin Tanınması, Kümülant, Üçüncü ve Dördüncü Derece İstatistikler, öz problem
Özet (Çeviri)
IV IDENTIFICATION OF MA SYSTEMS USING HIGHER ORDER CUMULANTS Sebahattin ÖZENLİ Electronics Engineering, M.S. Thesis, 2001 Thesis Supervisor: Dr. Hakan TORA SUMMARY In this study, a new method is developed for MA system identification using estimates of the third- and fourth-order cumulants of noisy system output data observations. The system is driven by independent and identically distributed (i.i.d). and non-Gaussian sequences. Gaussian noise (white or colored) is added to the system output. The unknown system parameters are obtained by solving a generalized eigenproblem. Since the proposed technique utilizes both third- and fourth-order statistics, additive Gaussian noise (white or colored) in theory has no effect on the performance of this method. The proposed algoritm and three existing algoritms are compared to show the effectiveness of the method. Key Words : MA System Identification, Cumulant, Third- and Fourth-Order Statistics, eigenproblem,