Recent developments in wireless network systems
Kablosuz ağ sistemlerindeki son zamanlarda meydana gelen değişmeler
  1. Tez No: 109458
  2. Yazar: MEHMET ALİ NUREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS PÜSKÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
oz Kablosuz Ağ Sistemlerindeki Son Zamanlarda Meydana Gelen Gelişmeler Son yıllarda kablosuz iletişim sistemleri uygulamalarında ve kullanımında olağanüstü bir gelişme gözlenmektedir. Kablosuz telefon ve mesaj sistemlerinin göstermiş olduğu bu büyük basan, kablosuz sistemlerinin kişisel ve iş bilgi sistemleri dünyasına da uygulanmaya başlanmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda, kablolu ağların bazı problemleri ve kısıtlamaları ile karşılaşmak yerine, insanlar, dünya üzerinde bulundukları her yerden kablosuz sistemler yardımı ile istedikleri bilgilere ulaşabilmekte ve bunları paylaşabilmektedirler. Bu çalışmada kablosuz sistemlerin çeşitli yönleriyle tanıtılması amaçlanmıştır. Bunun için, kablosuz ağ sistemlerinin tarihçesine biraz değinilmiş, bazı tanımlamalar üzerinde durulmuş, kablosuz ağlar nerede ve ne zaman uygulanabilir gibi temel soruların cevaplan verilmiş, ve geliştirilen protokoller tanıtılmıştır. Bunların yanı sıra, kablosuz ağlann sağladığı avantajlardan, ilgili konfigürasyonlar ve standartlardan, çeşitli teknolojiler ve kablosuz sistemlerle ilgili pazarlardan bahsedilmiştir. Kablosuz sistemlerin kendi aralanndaki ve kablolu sistemlerle olan karşılaştınlmalan, aynca verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent Developments In Wireless Network Systems by Mehmet Ali NUREL Over last decades, a tremendous growth in wireless communication systems could be seen. This great success of wireless telephony and messaging systems, nowadays, is beginning to be applied to the world of personal and business computing systems. As a result, instead of facing with the some problems or restrictions of the wired networks, people could access and share information nearly anywhere they want on the earth. This study is aimed to present the various aspects of wireless systems. In order to do this the history of wireless network systems is introduced, some definitions are extracted, the answers to the some basic questions on why and where wireless networks can be applied are given and the definitions of protocols that have been developed are presented. Moreover, the benefits of wireless networks, related configurations and standards, several underlying technologies, and some markets related with wireless systems are described. Comparisons between wireless and wired networks and among each other are also given.