A Firewall design for academic environments
Akademik ortamlar için firewall tasarımı
  1. Tez No: 109468
  2. Yazar: METİN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz Akademik ortamların bilgisayar ağlarının birçok güvenlik problemi bulunmaktadır. Bu problemler genellikle TCP/TP protokolundan ve internetten kaynaklanmaktadır. Bu tezde bu problemler analiz edilecektir. Akademik ortamların bilgisayar ağlarının değerli nesnelerini korumak için birçok tedbir vardır. Firewall'lar, bu tehditlere karşı alınabilecek önlemlerden biridir. Bu tezde bu önlemler analiz edilecek ve bu tehditlere karşı akademik ortama uygun bir firewall tasarlanacak ve önerilecektir. KUBJUW
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computer networks in academic environments could have many security problems if there weren't enough precaution. The source of these problems is generally vulnerabilities of TCP/IP protocol and Internet. Vulnerabilities can cause threats. These threats will be analyzed in this thesis. There are many kind of countermeasures to prevent the assets of the academic networks. Firewalls are a kind of countermeasure against these attacks. In this thesis, these countermeasures will be also analyzed and a firewall will be designed and proposed for academic environments against these threats. IV