Dünya'da ve Türkiye'de giydirme cephe sistemlerinde kullanılan standartlar ve deneysel kontrol yöntemleri
Standards and experimental control methods for cladding wall systems in Turkey and the world
- Tez No: 605179
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Yapı kabuğu bina içinde uygun fiziksel ortamın yaratılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle yatay ve düşey doğrultuda mimari ve fonksiyonel ihtiyaçlar göz önüne alındıktan sonra, uygun detayların projelendirilmesinde, statik hesaplar ve sistemin geçirgenlik kabulleri dikkate alınarak uluslararası norm değerlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu tez Türkiye'de uygulanan giydirme cephe sistemlerinde kullanılan standartlar ve deneysel kontrol yöntemlerini incelemek ve değerlendirmek üzere sunulmaktadır. Türkiye'de giydirme cephe tasarımında ve uygulanmasında deneysel kontrol yöntemleri henüz etkin değildir. Giydirme cephe sistemlerinin tasarımı sırasında dikkate alınması gereken; statik hesaplar, genleşme, ısı, su, ses yalıtımı, güneş kontrolü, yangın korunumu gibi yapı fiziği etkenlerinin her binayı etkileyiş tarzı farklıdır. Bu nedenle sistem uygulanmadan önce uluslararası standartlar çerçevesinde tasarlanmalı ve test edilmelidir. Bu tezin birinci bölümünde giydirme cephe ile ilgili yapılmış akademik çalışmalar ve tezin kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci kuramsal temeller bölümünde giydirme cephelerin tanımı, türleri ve gelişimi, sınıflandırılması ve giydirme cephe sistemlerinde beklenen performans kriterleri ve performans ölçümünde kullanılan deneysel kontrol yöntemlerinden hava geçirgenlik, su geçirimsizlik, dinamik su basıncı, rüzgâr dayanımı, strüktürel dayanım, darbe dayanımı ve ısıl döngü testleri anlatılmıştır. Tezin üçüncü materyal ve yöntem bölümünde giydirme cephe üretiminde kullanılan malzeme ve deneysel kontrol yöntemleri için ulusal ve uluslararası standartlardan bazıları incelenmiştir ve hafif asma giydirme cepheler ile ilgili Bursa ilini kapsayan 150 binalık alan çalışması yapılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde alan çalışması sonrası bulgular sunulmuş, elde edilen veriler ile analizler tamamlanmıştır. Tezin beşinci bölümünde ise hafif asma giydirme cephe sistemlerinde standartlar ve deneysel kontrol yöntemlerinin kullanımı ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The building shell plays an important role in creating the appropriate physical environment within the building. For this reason, after considering the architectural and functional requirements in the horizontal and vertical directions, it is necessary to determine the international norm values by considering the static calculations and the permeability assumptions of the system in the design of the appropriate details. This thesis examines the standard control and experimental methods used in the façade system implemented in Turkey and are presented to evaluate. experimental control methods in the design and implementation of façade Turkey is not yet effective. It should be considered during the design of curtain wall systems; static calculations, expansion, heat, water, sound insulation, solar control, fire protection, etc. Therefore, the system must be designed and tested in accordance with international standards before implementation. In the first part of this thesis, the academic studies about the curtain wall and the scope of the thesis are given. In the second theoretical foundations of the thesis, definition, types and development of cladding façades, expected performance criteria in cladding systems and experimental control methods used in performance measurement are air permeability, water impermeability, dynamic water pressure, wind resistance, structural strength, impact strength and thermal cycling tests. It is disclosed. In the third material and method part of the thesis, some of the national and international standards for the materials and experimental control methods used in the production of curtain wall are examined and a field study of 150 buildings covering the province of Bursa has been carried out regarding light suspended curtain walls. In the fourth part of the thesis, the findings are presented after the field study and the data and analyzes are completed. In the fifth part of the thesis, suggestions about standards and the use of experimental control methods in light suspended curtain wall systems are presented.