Investigation of solubility kinetics of gold-bearing arsenopyrite ores in cyanide solution
Altın içeren arsenopiritli cevherlerin siyanür çözeltisinde çözünme kinetiğinin araştırılması
  1. Tez No: 109547
  2. Yazar: ABDULLAH SEYRANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
VI ÖZET Değerli metallerin kazanımıyla ilgili teknolojiler hem alternatif çözücüler (thiourea,thiosulphate vb.) hem de siyanürizasyon işleminin takip ettiği farklı oksidasyon yöntemleri (ısıl, kimyasal, biyolojik vb.) üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Bu çalışmada, direkt siyanürizasyon, flotasyon ve flotasyon konsantresinin kavrulmasını takiben siyanürizasyon işlemleri ile ömek bir arsenopirit cevherinden, altının elde edilmesine yönelik laboratuar çapta araştırmalar yapılmıştır. Diagnostik liç testi sonuçlan cevherdeki serbest altının yaklaşık %41 oranında olduğunu göstermektedir. Geriye kalan altın miktarı arsenopirit ve pirit içinde yer almaktadır. Ayrıca diagnostik liç sonuçlarına göre direkt siyanürizasyon işlemi ile altının %41'inin kazanılabileceği görülmektedir. Bundan dolayı cevher yüksek refrakter olarak sınıflandırılabilir. Fiziksel yöntemle (ince öğütme), altın kazanımını geliştirme çabalan sonuçsuz kalmıştır. İnce öğütmeyle (P8o=25 um), ancak %61 civarında altın kazanımı elde edilebilmiştir. %9.42 As, %4.34 S, %9.6 Fe ve 16.8 g Au/ton içeren cevher flotasyon yöntemiyle zenginleştirilmiştir. En iyi flotasyon şartlarına karar verebilmek için kinetik flotasyon testlerinden elde edilen veriler, klasik birinci dereceden matematiksel modelleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Flotasyonla elde edilen konsantreler üzerinde iki aşamalı kavurma/oksidasyon deneyleri, farklı kavurma sıcaklığında ve farklı kavurma sürelerinde, hava ve oksijenle zenginleştirilmiş hava kullanılarak yapılmıştır. Flotasyon konsantresi yeterli miktarda hava ile kavrulduğunda arsenopirit ve pirit, pirotit ve manyetite dönüşmektedir. Kavurmanın ilk aşamasında elde edilen kalsin ürünü üzerinde siyanür liçi yapılmıştır ve altın kazanımı %55-60 civarında olmuştur. Kavurmanın ikinci aşamasında, pirotit ve manyetitten oluşan ürün, fazla hava ve oksijen altında
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The precious metal recovery technologies focused both on the complexing reagent extraction (thiourea, thiosulphate etc.) and oxidation using different methods (thermal, chemical, biological etc.) followed by cyanidation of the oxidized product. In this study, laboratory scale testwork on the extraction of gold from an arsenopyrite ore using both direct cyanidation and flotation, roasting of flotation concentrate followed by cyanidation was described. Diagnostic leach test results showed that the free gold is about 41%. Of the remainder, the gold associated with the arsenopyrite and pyrite. This result indicated that the gold recovery was to be 41% by direct cyanidation. Therefore, the ore can be classified as very refractory. Efforts to improve the level of the recovery by physical treatment such as finer grinding to Pg0 of 53 urn and 25 um followed by subsequent cyanidation were fruitless. A maximum of 61% gold recovery was obtained. The ore sample assaying 9.42%As, 4.34%S, 9.6%Fe and 16.8 g Au/ton was concentrated by froth flotation. Kinetic flotation test data were evaluated using classical first order mathematical modeling to determine flotation rate and ultimate recovery for determining the best flotation conditions. Two-stage roasting-oxidation experiments were carried out on the flotation concentrate at different roasting temperature and residence time using air and O2 enriched air. When the flotation concentrate was roasted in sufficient air, so that arsenopyrite and pyrite were decomposed pyrrhotite and magnetite, gold recovery improved to 55-60%. In the second stage of the roasting, material (pyrrhotite and magnetite) was subject to oxidize under the excess air or oxygen. When the pyrrhotite and magnetite was oxidized for two hours in pure oxygen and for six hours in air at 600 °C, gold recovery from calcine by cyanide leach was 94% and 86%, respectively.