Some examples displaying in the productivity of the Anatolian gemmological potential
Anadolu'nun gemolojik potansiyelinin artışında etmen olan bazı değerli taşlar
- Tez No: 109555
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YILMAZ SAVAŞÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
VI ÖZET Türkiye'de daha çok silikat grubu mineral ve değerli taşlar bulunmaktadır. Bazı mineral ve değerli taşlar yalnızca Türkiye'ye özgüdür. Örneğin; iri-nadir diaspor kristalleri, mavi kalsedon, mor jadeit, Ankara çubuk akiği, lüle taşı (sepiolite), Oltu taşı(jet), kolemanit ve bor mineralleri, nadir kemererit kristalleri. Gemolojik olarak irdelenen mor jadeit, ametist, diaspor ve mavi kalsedon Türkiye'nin önemli taşlanndandır. Mor jadeit bloklar halinde Miyosen sedimentleri içerisinde bulunmaktadır (Harmancık,Bursa). Mor jadeit tek mineral olmayıp başka minerallerle birlikte bulunur (K-feldspat, ejirin, ejirin-ojit, Na-feldspat, piemontit, kuvars). Mor jadeitin rengi iz elementlerle ilgili olabilir. Nb içeriği dikkat çekicidir. Mor jadeit gemolojik olarak, opak bir taştır. Kızılötesi(IR) spektra analizinde mor jadeit Si-0 burulma titreşim piklerini 420 ve 650 cm“1 arasında, Si-O gerilim titreşim pikini 940 cm”1 'de geniş pik olarak gösterir. Ametist kristalleri; bakışımlı ve bakışımsız damar dolgusu, jeod, küresel ve yanküresel yapıda dasitik ve riyodasitik Neojen yaşlı volkanikler içinde oluşmuştur (Dursunbey, Balıkesir). Ametist birçok safsızlığa sahiptir.Al, Ca, K ve Cl içermektedir. KC1 safsızlıklarda“kardeş”mineral olarak bulununDoğal ışıma (radyasyon) nedeniyle renk zonlanması gösterir. Ametistin hidrotermal sürecin hipo ve mezotermal evresinde oluştuğu düşünülmektedir. Balıkesir ametistinin mor renklenmesinde;sadece Fe+3 değil Sb+5 elementi de etmendir.Kızılötesi(IR) spektrumunda 455 ve 780 cm“x'de tanı pikleri görülür.vıı Diaspor kristali Küçükçamlık-Orta/Milas'ta bir yada iki diasporitik zımpara yatağında bulunmaktadır. Diaspor genelde geçirgendir, fakat bazen tabakamsı safsızlıklar içerir. En önemli özelliği renk değiştirmesidir. Bu olaya Cr+3 neden olabilir. Al, Si, Cl, Ca ve V içerir. Kızılötesi(IR) spektrumunda Al-O-H grup pikleri 515 ile 1020 cm”1 arasında, O-H burulma titreşim pikleri 1300 ile 1900 cm“1 arasında, O-H gerilme titreşim pikleri 3200 ile 3730 cm”1 arasında görülür. Mavi kalsedon Paleosen yaşlı kumtaşlan içerisinde bulunur (Sancakaya, Eskişehir). Büyük ve küçük kuvars küreciklerinden oluşur; ancak, genelde lapa şeklindedir. Al içeriği %4'ten büyüktür. Kızılötesi(IR) spektrumunda ametiste benzer şekilde 780 cm^'de tam piki gösterir.Kuvvetli Si-O-Si burulma pikleri 420 ve 490 cm^'de, Si-Si burulma pikleri 600, 710 ve 780 cm^'de ve Si-0 gerilme pikleri 825 ve 1155 cm“1 'de gözlenir. Metal-oksijen titreşim bölgesi 1400 ile 2000 cm”1 arasındadır. Şimdiye dek bu taşların yasal olarak ticareti yapılmamış, yurt dışma çoğunlukla kaçak yollarla çıkarılmıştır. Dünya değerli taş pazarında diaspor, mor jadeit ve mavi kalsedon ham ya da işlenmiş olarak alıcı bulmaktadır. Değerli taş endüstrisinde (madencilik, dış-satun, toplama, v.b.) öncelikle bazı yasal düzenlemeler yapılmalı ve Türk değerli taşlan ham olarak değil de işlenmiş ya da yan işlenmiş ürün olarak satılmalıdır. TC. YÜKSEKÖĞRETİM KURDU! Dokümantasyon merkep
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Most minerals and gemstones are in silicate groups in Turkey. There are specific minerals and gemstones unique to Turkey. For example; large-rare diaspore crystals, blue chalcedony, purple jadeite, Ankara çubuk agate, sepiolite (lüle stone), jet (Oltu stone), kolemanite and borate minerals, and rare kemererite crystals. Investigated as gemmological, purple jadeite, amethyst, diaspore, and blue chalcedony are important gemstones for Turkey. Purple jadeite is observed in Miocene sediments as blocks (Harmancık, Bursa). It is not a single mineral, but is accompanied with several minerals (K-feldspar, aegirine, aegirine-augite, Na-feldspar, piemontite, quartz). Its colour may be related to trace elements. The Nb content is remarkable. It is an opaque stone as gemmological. In the IR absorption spectrum, purple jadeite shows Si-0 bending vibration peaks at 420, 440, 460 cm“1 weak, at 560, 650, 680, 705, 760, 780, and 860 cm”1 strong and Si-0 stretching vibration peak at 940 cm'1. Crystals of amethyst occur as symmetric and asymmetric filled in veins, geode, and hemisphere or semi-hemisphere form in dasitic, and rhyodasitic volcanite rocks in Neogene aged (Dursunbey, Balıkesir). Amethyst has several inclusions. It contains Al, Ca, K, and CI., KC1 is found in inclusions as“daughter”minerals. It shows colour zoning due to natural radiation. It is thought that amethyst occurs in hypo or mesothermal stages of hydrothermal condition. Not only Fe3+' but also Sb5+ element is valid in the violet colouration of Balıkesir' s amethyst. In the IR spectrum, amethyst has diagnostic peaks at 455 and 780 cm V \Diaspore crystals could only be found in one or two diasporitic emery deposits (Küçükçamlık-Ortatepe/Milas). Diaspore is transparent in general, however, occasionally some flaky inclusions are found. The most important specific property of diaspore is its colour-change behaviour. Cr3+ may be responsible of this phenomenon. It contains Al, Si, CI, Ca, and V. It has Al-O-H group peaks between 515 and 1020 cm ~\ O-H bending vibration peaks are between 1300 and 1900 cm !, the O-H stretching vibrations occur between 3200 and 3730 cm“1 in the IR spectrum. Blue chalcedony is found in Paleocene aged sandstone (Sancakaya^Eskişehir^Its structure consists of small and large quartz globules but generally is flaky in form. It sometimes may contain < 4% Al. In the IR spectrum, it shows a diagnostic peak at 780 cm”1 similar to amethyst. Intense Si-O-Si bending peaks are identified at 420 and 490 cm“1, Si-Si stretching peaks are observed at 600, 710, and 780 cm”1, Si-0 stretching peaks are at 825 and 1155 cm“1. The metal-oxygen vibration region are between 1400 and 2000 cm ”\ Until present, these stones have not been used legally in commerce. For the most part they have been illegally exported. Diaspore, purple jadeite, and blue chalcedony are requested as rough or manufactured in the world gemstone market. First of all, some new legal measures must be in corporate the gemstone industry (i.e., mining, exporting, collecting, etc.), and Turkish gemstones must be marketed as manufactured or semi-manufactured instead of as rough.