Elasto-plastic stress analysis and buckling of laminated plates
Lamina edilmiş plakların elastik-plastik gerilme analizi ve burkulması
  1. Tez No: 109556
  2. Yazar: NUMAN BEHLÜL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, kompozit plakların termal elastik-plastik gerilme analizleri için yeni bir analitik çözüm metodu geliştirildi. Bu analitik çözüm, küçük plastik deformasyonlann ön görüldüğü termal elastik-plastik gerilme-şekil değiştirme ilişkilerini ve sınır şartlarını sağlamaktadır. Bu analizde ilk önce ideal plastik ve sonrada lineer sertleşebilen malzeme özellikleri farz edildi. Ve Tsai-Hill teorisi akma kriteri olarak kullanıldı. Bu termal elastik-plastik gerilme analizi, kalınlıkları boyunca sabit ve lineer olarak değişen ısıl yüklere maruz ve basitçe desteklenmiş simetrik çapraz takviyeli [0790°]2 ve simetrik açılı-takviyeli [30%30°]2, [457-45°]2, [607-60°]2 termoplastik kompozit plaklarına uygulanmaktadır. Bütün bu kompozitler için artık gerilmeler de hesaplandı. Elastik-plastik ve artık gerilmeler tablolarda ve figürlerde verilmektedir. Yukarıda bahsedilen bütün bu kompozitlerde plastik akmaya neden olan sıcaklık 27.05°C bulunmuştur. Ve açılı-takviyeli kompozitlerde kayma gerilmesi olmamaktadır. Artık gerilmeler ve eşdeğer plastik şekil değiştirmeler hesaplanarak değerlendirildi. Artık gerilmelerin büyüklükleri veya şiddetleri sıcaklığın artması ile bağlantılı olarak artmaktadır. Isıl yüklerin lineer olarak değişmesi, plağın kalınlığı boyunca farklı elastik-plastik ve artık gerilmelerin oluşmasını sağlamaktadır. Bütün artık gerilmeler zıt işaretli simetrik olduklarından dolayı kompozitlerin orta düzlemine göre momentleri statik dengededir. Yukarıda bahsedilen bütün kompozitlerin elastik burkulma yükleri sonlu elemanlar metodu ile hesaplandı. Sonuçlar tablolar halinde verilmektedir. Hesaplanan sonuçlara göre plaklar tasarımcılara önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, a novel analytical solution method is developed for thermal elastic- plastic stress analysis of laminated plates. This analytical solution is performed to satisfy thermal elastic-plastic stress-strain relations and boundary conditions for small plastic deformations. In this analysis, firstly, elastic-perfectly plastic (ideal plastic), secondly, linear hardening material properties are assumed, and the Tsai-Hill theory is used as a yield criterion. This thermal elastic-plastic stress analysis is carried out on symmetric cross-ply [0°/90°]2 and symmetric angle-ply [30°/-30°]2, [45°/-45°]2, [60°/-60°]2 simply supported thermoplastic laminated plates subjected to thermal loads varying constantly and linearly along the thickness. Residual stresses are also obtained for all staking sequences. Elastic-plastic and residual stress components are presented in Tables and Figures. The temperature causing plastic yielding in all the laminates is found 27.05°C, and there are no shear stresses on the symmetric cross-ply laminated plate. Residual stress components and equivalent plastic strains are evaluated. The magnitude of the residual stress components increases depending on the temperature increment. Linearly variations of thermal loads produce different elastic-plastic and residual stresses along the thickness of the plates. All the residual stress moments are static in balance with respect to middle plane of the laminates since they are symmetric in opposite signs. Elastic buckling loads of those thermoplastic laminated plates are also obtained by using finite element method. Results are presented in Tables. From the results, plates subjected to same in-plane loads for elastic buckling and for thermal elastic- plastic stress analysis can be suggested to designers.