Simulation model for the development and design of water purification process
İçme suyu arıtım prosesi geliştirme ve tasarımı için simulasyon modeli
- Tez No: 109562
- Danışmanlar: PROF.DR. M. NECDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
IV ÖZET Bilgisayar teknolojilerinin çevre mühendisliği alanındaki uygulamaları özellikle altyapı tesislerinin planlama ve işletiminde yaygın hale gelmektedir. Proje oluşturma, yüzeysel su hidrolojisi ve su kalitesi modellemelerinin yamsıra su getirme, yağmur suyu ve evsel atıksu kanalizasyon sistemleri, atıksu arıtımı ve bertarafi, katı atık ve tehlikeli atık işleme tesisleri ile hava kalitesi modellemeleri, bilgisayar programlan tarafından desteklenen ya da bütünüyle bilgisayar ortamında gerçekleştirilen çevre mühendisliği uygulamalarıdır. Aynı şekilde içme suyu arıtma tesislerinde karar ve kontrol birimlerine destek veren programların kullanımı günden güne yaygınlık kazanmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı içme suyu arıtma süreci geliştirme, tasarım ve simulasyonu aşamalarında kolaylık ve hız sağlayan bir bilgisayar programı geliştirmektir. Simulasyon modelininde kullanılan programlama dili olarak Visual Basic kullanılmıştır. Visual Basic, Microsoft tarafından Windows programlan yaratmak için geliştirilmiş, olay bağımlı ve nesneye yönelimli bir uygulama geliştirme aracıdır. Program, girilen hamsu verilerini TSE, EPA ve WHO tarafından belirlenmiş içme suyu standarttan ile karşılaştırma olanağı sağlamaktadır. Kullanıcı, su kaynağına göre belirtilen tipik antma akım diyagramlardan birini seçebilmekte ya da farklı bir diyagram oluşturabilmektedir. Ünitelerin tasannu sırasında, kullanıcı verilerine bağlı olarak ekrana uyan mesaj lan gelmekte ve parametrelerin optimum değerleri hatırlatılmaktadır. Simulasyon, tasanmın sonunda ekrana gelen özet bölümünde gerçekleştirilmektedir. Bu bölüm, tüm verileri ve sonuçlan içermektedir, böyleceverilerde yapılan değişikliklerin, tasarımın tümüne etkisi izlenebilmekte ve simulasyon kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Model içinde ulaşılabilen teknik bilgiler ünitelerin ve proses açıklamalarının yam sıra tasarım yaklaşımı ve kullanılan formüller ile parametrelerin optimum değerlerini içermekte, ki bunlar model tarafından her ünite tasarımının sonunda sunulan raporun da kapsamım oluşturmaktadır. Bu program çevre mühendislerini içme suyu arıtma prosesi geliştirme, tasarım ve simulasyonu aşamalarında asİste etmek üzere tasarlanmıştır. Sonuçlar geliştirilen programın, sistemlerin planlanması ve optimizasyonu için çok kullanışlı bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Computer applications are becoming increasingly common in various areas of the environmental engineering field. Project Management, Surface Water Hydrology, and Water Quality Modeling, as well as Water Supply, Storm and Sanitary Sewer Systems, Wastewater Treatment and Disposal, Solid and Hazardous Waste Management, and Air Quality modeling are some of the environmental engineering tasks assisted or even entirely performed by computer programs. In addition, computerized modeling is becoming an integral part of decision making and control systems in water treatment plants. The aim of the study is to create a computer program that assists the engineer to develop, design and simulate the water purification process in ease and speed. Visual Basic, the programming language the simulation program developed with, is an event driven and object oriented application development tool. It is a product made by Microsoft to allow the common person to easily make full featured and powerful Windows Programs.“The Simulation Model for Development and Design of Water Purification Process”provides the comparison of available raw water data to the drinking water standards established by TSE, EPA and WHO. The program presents typical flow diagrams according to the water source determined. The user can select one of the typical diagrams or create an independent one. The user faces warning messages according to his/her data entries and is reminded of the optimum values of parameters. Simulation of the units' design is performed in the summary frames of the forms that locate at the end of the design. These frames include all data andm results, thus the impacts of the changes in parameters to all design can be recognised easily, which helps simulation. Technical information available in the model includes not only the units- and process explanations but also designing approach, used formulas and optimum values for data inputs, that are also included in the printable report, supplied by the model. The model is developed to assist environmental engineers to simulate the development and design of water purification plants. Results indicated that the developed program can be used as a very useful tool in planning and designing of water purification systems. ;E&S?&E'