Routing-switching tecnologies at computer network on IPv6
  1. Tez No: 109561
  2. Yazar: YAŞAR SARCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
rv ÖZET Bu tezin amacı, yeni internet protokolü versiyon 6 (IPv6) özelliklerinin, şu andaki internet protokolü versiyon 4 (IPv4) ile farklılıklarının ve IPv4 den IPv6 ya geçiş planlarının araştırılmasıdır. IPv6 internet protokolünün yeni versiyonudur. IPv6, günümüzde çok yaygın olarak kullanılan IPv4'ün yerine geçmesi için tasarlanmıştır. IPv6 ile IPv4 arasındaki öncelikli ve temel değişiklikler şu alanlarda olmuştur: daha geniş adresleme kapasitesi; paket önek yapısının basitleştirilmesi; daha gelişmiş eklenti ve opsiyonlar ve güçlendirilmiş güvenlik özellikleri. IPv6 ya geçmek için değişik planlar bulunmaktadır. Tüm bu planlar ve stratejiler bu tez içinde incelenmiştir. Günümüzde bilgisayar ağlan arasında kullanılan yönlendirme ve anahtarlama teknolojileri ve IPv6 içinde bu teknolojilerde yapılan değişiklikler ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this thesis was to investigate the new Internet Protocol version 6 (IPv6), differences between current Internet Protocol version 4 (IPv4) and IPv6 and transition plans for migrating from IPv4 to IPv6. IPv6 is a new version of the Internet Protocol, designed as a successor to IPv4, the predominant protocol in use today. The changes from IPv4 to IPv6 are primarily in the following areas: expanded addressing capabilities; header format simplification; improved support for extensions and options; and consolidated authentication/privacy capabilities. There are different plans for transition to IPv6. All of this plans and strategies are investigated in this thesis. Current routing and switching technologies for internetworks and changes of these technologies in IPv6 were also investigated.