'Aydın ili jeotermal alanlarının hidrojeokimyasal incelenmesi'
'Hydrogeochemical study of the Aydın geothermal fields'
- Tez No: 109573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
oz Bu çalışma Aydın İli jeotermal alanlarında yapılan hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal çalışmaları kapsamaktadır. Aydın İli merkez olmak üzere doğuya ve batıya uzanan inceleme alanında Menderes Masifi metamorfik kayaları yer almaktadır. Bunlar gnayslar, şistler, metakuvarsitler ve mermerlerdir. Menderes Masifi metamorfiklerini uyumsuzlukla Neojen yaşlı tortullar üstlerler. Bunlar ise çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşı birimleridir. Kuvaterner yaşlı alüvyon ve yamaç molozu en genç oluşuklardır. Menderes Masifi metamorfik kayalarından gnays, kuvars şist ve karstik mermerler ile bazı alanlarda Neojen yaşlı çakıltaşlan jeotermal sistemlerin haznesini oluştururlar. Neojen yaşlı kiltaşı ve çamurtaşı gibi geçirimsiz kayalarda örtü kaya özelliği taşırlar. Gnayslar çatlaklı olması nedeniyle akifer özelliğinde olup, içme suyu temini edilmektedir. Şistler geçirimsiz kaya özelliği taşırlar. Mermerler erime çatlakları ve karstik boşluklar içermeleriyle akifer özelliği taşırlar. Neojen çakıltaşlan gevşek tutturulmuş ve ortaç pekleşmiş özelliği ile akifer karakteri taşırlar. Kumtaşı, kiltaşı ve silttaşı ile ardalarıma göstermesi özelliği ile akifer olma özelliği daha zayıftır. İnceleme alanında akifer olma özelliği taşıyan en önemli birim alüvyondur. İnceleme alanındaki sıcak sular devirli jeotermal sistem özelliği taşırlar. Meteorik sular fay hatları ve tektonik hatlar boyunca yeraltına süzülürler. Graben tektoğine bağlı olarak yüzeye yaklaşan magma tarafından ısıtılır ve sıvılarda yoğunluk farkından dolayı ortaya çıkan konveksiyon ısı akımları ile ısınan sular tektonik hatlar boyunca yükselerek yeryüzüne ulaşırlar. İnceleme alanındaki sıcak suların yüzeye çıkış sıcaklıkları 30-65 °C arasında değişmektedir. Uygulanan çeşitli jeotermometreler yöntemi ile hesaplanan hazne kaya sıcaklıkları ise 150-250 °C iv ~^~arasında değişmektedir. Özellikle Germencik Ömerbeyli jeotermal alanında açılmış olan derin sondaj kuyularında ölçülen sıcaklıklar ( 203-23 1 °C ) bu hesaplanan hazne sıcaklıklarını doğrulamaktadır. Yeni, temiz ve tekrarlanabilen enerji kaynaklarından birisi olan jeotermal enerjiden enerji sıkıntısı çekilen yurdumuzda olabildiğince yararlanılması gerekmektedir. Özellikle Germencik Ömerbeyli ve Sultanhisar Salavatlı jeotermal alanlarının yüksek sıcaklıklar içermeleri sebebiyle başta elektrik üretimi olmak üzere ısıtma, sera ve diğer kullanım alanlarının da. yaygınlaştırılması gerekmektedir. İnceleme alanındaki sıcak sular yüksek bor konsantrasyonu içermektedirler. Borun sıcaklıkla çözünürlüğünün artması ve sıcak suların değişik nedenlerle Büyük Menderes Nehri' ne karışıyor olması, yaklaşık 25.000 km2' lik bir alam kaplayan Büyük Menderes Havzası' nda bor kirliliği gibi bir tehlikeye de neden olabilir. Bu nedenle havzadaki sıcak su kaynaklarının kullanıldıktan sonra hazneye geri basılmaları (re-enjeksiyon) gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about the hydrogeological and hydrogeochemical investigations of Aydm geothermal fields. In the study area metamorphic rocks of the Menderes massif are outcropped from west to east where Aydm is located at the center. These rocks are, gneisses, schists, metaquartzites and marbles. These rocks are covered by with Neogene aged sedimentary rocks, pebble stones, sandstones, claystones, by an unconformable contact. Quaternary aged alluvium and Slopewash are the youngest units observed in the study area. Gneiss' s, quartzite-schists and carstic marbles of Menderes massif and in some places Neogene aged pebble stones form the reservoir of the geothermal systems. Claystones and mudstones carry the feature of cap rock. Due to the joints and fractures observed in the gneisses they carry the properties of aquifer and used as drinking water supply. Schist are impermeable rocks. Marbles contain dissolving spaces and have carstic properties and can be stated as aquifer. Neogene pebble stones has loose and low cemented character and aquifer property. İnterbeded sandstones, claystones and siltstones have less aquiferic property. The most important unit in the study area is the alluvium as an aquifer. Thermal waters in the study area represent cycled geothermal system. Meteoric water go under the crust along the tectonic lines and faults. According to the graben tectonics this meteoric water is heated by the rising magma and convection heat currents make it come to the surface along the tectonic lines, due to density difference in the liquids. Surface water temperatures in the study area vary between 30-65 °C. Reservoir temperatures obtained by the different geothermometer methods show 150-250 °C. Especially the temperatures obtained from the deep wells drilled in Germencik, Ömerbeyli prove the calculated reservoir temperatures (203-23 1 °C). VIGeothermal energy, which is new, clean and renewable energy source, must be used in our country as lack of energy still goes on. Especially Germencik Ömerbeyli and Sultanhisar Salavath Geothermal fields should be used widely in electricity producing heating, greenhouses, as the have high temperatures. The thermal waters in the study area show high borate concentration. Due to the high solubility of borate in thermal water and mixing of them to Büyük Menderes River should cause borate pollution in the 25.000 km2 Büyük Menderes basin. For this reason thermal water in the area must be re-injected after the usage.. Vll