Stress analysis of pin-loaded composite laminates
Pimle yüklenmiş kompozit tabakalarda gerilme analizi
- Tez No: 109574
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı doğrultulara sahip delikli bir tabakalı metal matrix kompozitin yırtılma mukavemetini ve yırtılma modunu incelemektir. Plakanın uç kısmının ve genişliğinin deliğin çapına oranı sırasıyla birden beşe ve ikiden dörde kadar değiştirilmiştir. Plakanın deliği rigid bir pim yardımıyla değişken yayılı yüke maruz bırakılmıştır. Yırtılma mukavemeti ve modu nümerik ve deneysel olarak incelenmiştir. Nümerik hesaplamada sonlu elemanlar metodu kunanılmıştır. Kompozitin mekanik özellikleri deneysel olarak elde edilmiştir. Tek delikli numuneler, çekme sonuçları ve W/D, E/D oranlarım değerlendirmek için tespit edildi. Yırtılma ilerlemesi ve yırtılma şekli numune üzerinde gözlendi Deneysel sonuçlar pimle bağlanmış cam elyafı takviyeli metal matrix kompozitlerde W ve E'nin artmasıyla max yük kapasitesinin arttığım gösterir. Problemde 2 boyutlu 4 düğümlü bir izoparametrik sonlu eleman modeli seçilmiştir. Sonlu eleman modeli ve yırtılma analizi, geliştirilen bir bilgisayar programı yardımıyla elde edilmiştir. Bu çalışmada Hoffman kriteri kullamlmıştır. Deneysel yöntem ve yırtılma kriteri sonuçları karşılaştırılmış ve uygunluk içinde olduğu görülmüştür. Yırtılma mukavemeti kuvvet, açı ve boyutlara bağlı olarak grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate bearing strength and failure mode in a laminated metal matrix composite plate of arbitrary orientation with circular hole. The edge and side distances of plate are changed from 1 to 5 and 2 to 5 respectively. The hole of the plate is subjected to a traction force by a rigid pin. The failure load and mode analysed numerically and experimentally. Finite element method is used for numerical calculation. The mechanical properties of the composites were obtained experimentally. Single-hole pin-loaded specimens were tested for their tensile response and W/D and E/D ratio evaluated. Failure propagation and failure type were observed on the specimens. The experimental results show that the ultimate load capacity of fiber glass reinforced metal matrix composite with pin connection was increased by increasing W and E. In the study two dimensional four node quadratical isoparametric finite element model has been chosen. A special computer program has been developed to obtain mesh generation and calculate failure analysis. In this study, Hoffman criterion is used. The results of experimental method and failure criteria are compared and quite reasonable. Bearing strength which is depending on applied force and orientation angle and dimensions of the plate are shown in graphs.