Example based text categorization for Turkish language
Türkçe dili için örnek tabanlı metin sınıflandırma
- Tez No: 109578
- Danışmanlar: DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Son zamanlarda sayısal bilgilerin artması ile bu bilgilere kısa zamanda ulaşabilme zorluklan oluşmağa başladı. Bu problemlerin çözümü için bilgisayar ortamında metin-sınıflandırma yöntemleri geliştirilmektedir. Bu tez çalışmasında metin- sınıflandırma sistemleri hakkında bilgi verilmiş ve önemi anlatılmıştır. Turk dili için ilk olarak yeni bir metin sınıflandırma yöntemi önerilmiş ve bu yöntemin özellikleri detaylı olarak verilmiştir. Örnek olarak, sporla ilgili konulan içeren bir ağaç yapısı yaratılmış ve ağacın dallannda önceden belirlenmiş kategoriler tanımlanmıştır. Yöntemin amacı, sisteme dahil olan dokümanların bu kategorilere göre aynlması ve bilgilerin sistemde tutulmasıdır. Yöntemin anlaşılır olması açısından örnek bir doküman alınmış ve bu doküman üzerinde yöntem detaylı olarak açıklanmıştır. Önerilen metin - sınıflandırmanın denenmesi İçin Visual Basic de bir program yazılmış ve sonuçlan aynntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The booming production and availability of on-line documents arised a problem to access them very fast. Computer systems, which called text-categorisation, are developed to solve these kinds of problems. This thesis, first, includes general information about such common approaches used in text categorisation systems. Document indexing, classifier construction and classifier evaluation are also discussed. Second, we propose a new text categorisation method, which is example based and specific for Turkish language. This approach is aimed to classify documents under predefined categories. To evaluate the performance of method, a system has been implemented in Visual Basic and tested on a benchmark collection, which is collected from major newspapers of Turkey. All experimentation results and implementation defaults are also presented.