Performance tuning application for an industrial organisation's database
Endüstriyel bir organizasyonun veritabanı için performans iyileştirme uygulaması
  1. Tez No: 109617
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu tezde canlı bir veritabanı üzerinde performans parametleri gözönüne alınarak gözlemler yapılmış, yapılan gözlemlerin doğrultusunda veritabanı üzerinde deneyler yapılmış ve sonuçları tartışılmıştır. İlk bölümde performans iyileştirme konusunun önemi üstünde durulmuş ve uygulanan metod kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde ise performans iyileştirme konusu üstünde durulmuş, ne zaman ve niçin iyileştirilme yapılması gerektiği, performans problemlerine nelerin yol açtığı üstünde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise tez için geliştirilen uygulamada takip edilen metodoloji anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise incelenen veri tabanının fiziksel ve mantıksal yapısı ve bu yapıların bileşenleri üstünde durulmuştur. Beşinci bölümde ise tez için geliştirilen uygulama detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sonuçlar, tablolar ve grafik çizimleri ile birlikte sunulmuştur. J «f
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, observations are made on a live database concerning performance- related parameters. Within the direction of observations experimentation are performed and results are discussed. In first section, importance of performance tuning concept is pointed out and tuning method is explained shortly. In second section, why and when tuning and what causes performance problems questions are tried to be answered. In third section, the selected methodology for this study is explained in detail. In fourth section, the database's logical and physical structure is examined and components of the physical and logical structure are pointed out. In fifth section, experimentations of the thesis are explained and the results are generated. Results are presented by means of tables and graphic drawings.