Elastic-plastic thermal stress analysis of aluminum metal-matrix composite beams under parabolically distributed temperature
Parabolik dağılmış ısıl yüke maruz kompozit kirişlerin elastik-plastik ısıl gerilme analizleri
  1. Tez No: 109616
  2. Yazar: MUSTAFA REŞİT ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Sıkıştırılmış döküm tekniğiyle üretilmiş metal-matris kompozitler üstün özelliklere sahip yeni malzemelerdir. Bu kompozitler yüksek mukavemet ve direngenlik, düşük yoğunluk, korozyon dayanımı, yüksek sürünme ve yorulma özellikleri sağlar. Son yıllarda geliştirilen düşük maliyetli üretim teknikleri ile birlikte bu malzemeler geniş ve yaygm bir kullanım alanına ulaşmıştır. Elastik-plastik gerilme analizi çelik tel takviyeli alüminyum kompozit çubuk elemanlarda uygulanmıştır. Sıcaklık üst ve alt yüzeylerde sırasıyla 0 ve T0 değerlerini almıştır. Çözüm 0°, 30°, 45°, 60° ve 90° için çubuk iki ucundan ankastre düşünülerek gerçekleştirilmiştir. ax artık gerilme ve bileşke plastik şekil değiştirme dağılımı elastik-plastik sımrda maksimumdur. Artık gerilmenin büyüklüğü 0° için en büyük değerini alır. Dahası, bileşke plastik şekil değiştirme aynı açı değeri için maksimumdur. Deplasman bileşenlerinin küçük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Metal-matrix composites are new materials with superior properties. They provide high strength and stiffness, low density, resistance to corrosion, high creep and fatigue properties. These materials have gained a wide and popular range of use with several low cost manufacturing techniques developed in recent years. An elastic-plastic thermal stress analysis is carried out on steel fibre reinforced aluminum metal matrix composite beams. The temperature takes the values zero and To at the upper-lower surfaces and on the middle axis, respectively, which is chosen to vary parabolically. The solution is executed at 0°, 30°, 45°, 60° and 90° orientation angles considering the beam is fixed by two rigid planes at the ends.The composite beams are taken to be linear strain hardening. The plastic region is expanded from the middle axis of the beam. The intensity of the residual stress component of cx and the equivalent plastic strain are maximum at the boundary of the elastic-plastic regions. The magnitude of the residual stress is found to be greatest for the 0° orientation angle; moreover the intensity of the equivalent plastic strain is the greatest for the same angle. Displacement components are found to be small.