A Study of zeta potential of clay minerals in the presence of different chemical solutions
Kil minerallerinin zeta potansiyellerinin çeşitli çözeltiler varlığında incelenmesi çalışması
- Tez No: 109661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
II ÖZET Daha önceki araştırmalar, elektrokinetik metodlarla zeminlerin kirliliklerden temizlenmesindeki çeşitli zorlukların, kil minerallerinin elektriksel yüzey özelliklerinin bu kirlilikler varlığında tam olarak bilinmemesinden kaynaklanabileceğini göstermiştir. Zeta potansiyel kil minerallerinin elektrokinetik yüzey özelliklerinden biridir ve killerin mühendislik özellikleri üzerinde direkt etkisi vardır. Bu çalışmada kaolin, karışık mineral, montmorillonit ve kuvartz tozunun elektrik yük potansiyelinin çeşitli kimyasal çözeltiler varlığında belirlenmesi amaçlanmıştır. Minerallerin zeta potansiyelleri, tuz katyonları, Li, Na, Mg, ve Ca ve ağır metaller, Zn, Pb, Cu, Co, ve Al varlığında belirlenmiştir. Daha sonra, katyonik, anyonik ve non-iyonik yüzey katkı malzemelerinin, minerallerin zeta potansiyeli üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki; kaolin, karışık mineral ve kuvartz tozunun zeta potansiyel davranışları, genel olarak, hem katyonlarla hem de yüzey katkı malzemeleri varlığında birbirlerine benzemektedir. Diğer taraftan, montmorillonitin zeta potansiyel davranışı diğer minerallerden oldukça farklılıklar göstermektedir. Kuvartz tozunun zeta potansiyel değerleri de büyüklük olarak diğer minerallerden daha yüksektir. Yüzey katkı malzemelerinin tipine ve ortamdaki katyon türüne göre minerallerin zeta potansiyeli değişiklikler göstermektedir. JöKOMAKTASVOH WERKESfl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Previous researches have shown that, decontamination of soils by electrokinetic phenomena are in several complications, possibly due to insufficient understanding of the electrical surface properties of clay minerals in the presence of contaminants. Zeta potential is one of the electrokinetic surface properties of clay minerals and it has a direct effect on the engineering behavior of clays. In this study, it is planned to investigate the electrical potential of minerals, namely kaolinite, montmorillonite, mixed mineral clay and quartz powder in the presence of different chemical solutions. Zeta potential of the minerals was measured in the presence of salt cations, Li, Na, Mg, and Ca and heavy metals Zn, Pb, Cu, Co, and Al. Then, the effects of cationic, anionic and non-ionic surfactants were studied on the measured zeta potentials. Results revealed that the zeta potential of kaolinite, mixed mineral clay and quartz powder, in general, both in the presence of cations and surfactants, show similar trends. On the other hand, zeta potential of montmorillonite is quite different from those of other minerals. Also, the magnitude of the zeta potential of quartz powder is higher than the rest of minerals. The effects of the surfactants on the zeta potential of minerals vary depending on the type of surfactant and the type of the cation, which are present in the medium.