E. L. İ. Eynez Ocağında tam mekanize sistemin incelenmesi
Investigation of the fully-mechanized system at E. L. İ. Eynez Colliery
  1. Tez No: 109660
  2. Yazar: YUSUF KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada E.L.İ. Eynez Yeraltı Ocağındaki tam mekanize sistemle kömür üretimi ve tam mekanize sistemin donanım özellikleri incelenmiştir. Tam mekanize yöntemle arka kömür kazanımı araştırılmış; bunun yanında, taş karışım oram ve arka kömür kazanım oram tespit edilmiştir. Tam mekanize sistem ile kömür üretiminin randımanı araştırılmıştır. Son olarak tam mekanize ve göçertmeli uzun ayak üretim panoları oluşturularak, yatırım maliyetleri hesaplanmıştır. Tam mekanize sistem ile arkadan göçertmeli uzun ayak yönteminin maliyet analizleri yapılmış ve tam mekanize sistemin avantaj lan belirtilmiştir. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURüUJ DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the production of coal by fully mechanized system and the features of equipments of fully mechanized system in E.L.İ. Eynez Underground mine are investigated. Back coal winning by fully mechanized system is examined; furthermore, the percentage of wining back coal and the percentage of the mixed rock are determined. The profit of the coal production by fully mechanized system is searched. Finally, by forming fully mechanized and caving longwalls line, investment cost is calculated. By fully mechanized system, the cost of longwall with caving of the roof coal is analyzed and the advantages of fully mechanized system are stated.