Design and implementation of constraint based solver for subdefinite data
Kesin belirli olmayan veriler için kısıt tabanlı çözümleyici tasarımı ve gerçeklemesi
- Tez No: 109668
- Danışmanlar: PROF. DR. TATYANA YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Kısıt programlama teknikleri son yıllarda yapay zeka alanında elde edilen gelişmelere paralel olarak sıklıkla kullanılan programlama tekniğidir. Günümüzde ise nesne tabanlı programlama dillerinin de gelişimiyle birçok endüstri alanında kısıt programlama ve nesneye dayalı programlama konseptleri birarada düşünülerek yazılımlar geliştirilmektedir. Bu yazılımların bir kısmı ise belirli bir zaman aralığı içerisinde birtakım görevlerin mümkün olduğunca çok ve çabuk yapılmasını sağlamayı amaçlayan programlama üzerinedir. Bu çalışmada kısıt programlama ilkeleri genel tanımlan ile birlikte verilmiştir. Kısıt programlamada çözüme ulaşma yöntemleri sınıflandırılmış ve ayrıntılı olarak çalışma prensipleri üzerinde durulmuştur. Kullanılan arama teknikleri, uygulamanın çeşidine ve doğasına göre farklı şekilde çözüme giderler. Bu yüzdendir ki, kullanılacak arama yöntemi uygulama alanına göre uygun seçilmelidir. Kısıt programlamada kullanılan önemli yöntemlerden birisi de kısıtlan önem sırasına göre sıralamak ve bu önem derecelerine göre değerlendirmektir. Bu şekilde kısıtların önem derecesine göre oluşturulacak hiyerarşik düzene göre görevleri yerine getirmeye çalışmak optimum çözümü bulmada önemli rol oynar. Bu çalışmada kısıt hiyerarşileri üzerinde durularak gerekli tanımlamalar ve yöntemler anlatılmıştır. Çalışmanın uygulama konusu, asansör programlama probleminin tanımı, analiz ve dizayn kriterlerinin belirlenmesi, modellemesi ve kısıt programlama teknikleriyle gerçeklenmesidir.VI Hızla kalabalıklaşan dünya nüfusu insanları çok katlı binalarda yaşamaya zorlamış ve bu da beraberinde asansörlerin yaygınlaşan kullanımım getirmiştir. Gün geçtikçe daha akıllı çalışan asansör servis programlarına ve algoritmalarına ihtiyaç duyulmuştur. Asansör programlamasında amaç, katlardan çağrı yapan yolculara mümkün olan en kısa sürede ve en fazla sayıda yolcuyu içerecek şekilde hizmet etmektir. Asansör elemanlarının üretim teknolojisindeki yenilikler ve gelişmeler bu amaca bir yere kadar hizmet edebilmektedir. Yüksek binalarda ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu durumlarda verimli çalışan asansör programlama algoritmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada grup kumandalı asansör kontrol sistemleri için dinamik atama yapabilecek bir algoritma önerilmiştir. Öngörülen asansör probleminin tanımı verildikten sonra sistemi oluşturan nesneler belirlenmiş ve her nesne için kısıt listesi oluşturulmuştur. Asansör sistemine, ait birçok diyagram bir modelleme yazılımı olan Visual UML (Unified Modelling Language) 2.7 kullanılarak oluşturulmuştur. Asansör programlama yazıkmı ise Borland G++ Builder 5.0 nesne programlama dili kullanılarak gerçeklenmiştir. Simülasyon sonucu elde edilen veriler ve ulaşılan sonuçlar grafik ve tablolar yardımıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Constraint programming techniques are widely used in recent years along with the improvements on the artificial intelligence. Nowadays, together with the development of the object-oriented programming languages; in many industrial area, lots of software is developed which combines constraint programming and object- oriented programming concepts. The important amount of this software is developed on scheduling which tries to satisfy efficiently as much tasks as possible in limited time slots. In this thesis, constraint programming principles and definitions are described. Search methods for solving CSPs are identified and classified. Each search method reaches solutions in different ways according to the nature of application. For that reason, it is important to select suitable search method for the application being considered. One important method in constraint programming to classify constraints according to their strengths and evaluates them in the order of strengths. A hierarchical arrangement of the constraints plays an important role in to find an optimum solution. Hierarchical constraints definitions are also described in this thesis. Implementation part of the study consists of the description of the elevator scheduling problem, analysis and design criteria's and modeling and implementation of the system with constraint programming techniques.IV Fastly growing world population forces to live people in multifloored buildings and elevators becomes widely used transportation vehicles. As the days went by, more intelligent elevator scheduling algorithms are needed. The goal of the elevator scheduling is to assign elevators to serve as much requests as possible coming from the floors as soon as possible. Technological developments on the production methods of the elevator components do not help this goal any more. It is needed efficiently running elevator scheduling algorithms in high buildings with rush passenger traffic conditions. In this study, an algorithm for dynamic scheduling of the group supervisory commanded elevator system is proposed. After being described the system objects for the suggested elevator problem, constraint list for each object is given. Most of the diagrams related the system design is modeled by Visual UML (Unified Modeling Language) version 2.7 and elevator system is simulated by using Borland C++ Builder version 5.0 object-oriented programming language. Simulation results are discussed by evaluating the graphics and tables at the end of the study. TC YÜKSEKÖ?RETİM KUMW