Design a software for meteorological observations
Meteorolojik rasatlar için yazılım dizaynı
- Tez No: 109669
- Danışmanlar: PROF. DR. TATYANA YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
EX ÖZET Dünya Meteoroloji Teşkilatı'na (DMO) bağlı çok sayıda meteoroloji istasyonu, hava tahmininde veya meteorolojik parametrelere dayalı istatistiksel çalışmalarda başarılı olabilmek için havayı gözlerler. Meteorolojik çalışmaların temelini rasatlar oluşturduğu için, meteorolojik istasyonlar coğrafik konumlarına ve teknolojik donanımlarına bağlı olarak farklı rasatlar yaparlar. Kara meteoroloji istasyonlarında farklı rasatlar yapılmaktadır. Bunların bazıları sinoptik, klima, deniz, radiosonde, ve yağış rasatlarıdır. Farklı meteoroloji istasyonları farklı rasatlardan sorumludurlar. Bazıları klima, deniz veya sinoptik ile deniz rasatlarını birlikte yapmak zorundayken, bazıları ise sadece sinoptik rasat yapmakla sorumludur. İki önemli rasat çeşidinden birisi günün her saati yapılan sinoptik rasat ve bir diğeri de günde 7 defe yapılan deniz rasadıdır. Sinoptik ve deniz rasatlarım yapan meteoroloji istasyonları, aynı rasatlar için anlaşma hususunda DMO'nun bazı kurallarına uymak zorundadırlar. Bir rasat kısaca; rüzgar, sıcaklık, basınç ve nem gibi bazı meteorolojik parametrelerin belli zamanlarda kaydedilmesidir. Bu kayıtlar bir sensör tarafından otomatik olarak yapıldığı gibi, manuel olarak meteorolojik aletlerden de yapılabilir. Rasat değerlerinin kaydedilmesinden sonra bir önemli işte bu değerlerin standart bir formda kodlanmasıdır. Bu kodlama işlemi manuel olarak yapılabildiği gibi bir rasat kodlama sistemi tarafından otomatik olarak da yapılabilir. Bir rasatçı hangi rasadın hangi saate yapıldığım bilmek zorundadır. Bu rasatçının rasadım yaptıktan sonra ilk amacı bu rasadı kodlamak olacaktır. Bütün rasatçılar için, rasatları kodlayabilmeleri hususunda DMO'nun belirlediği standart kod teknikleri vardır. FERO-1, DMO standartlarım karşılamakiçin belirlenmiş zamanlarda kara meteoroloji istasyonlarında yapılan sinoptik ve deniz rasatları için Ferkan KAPLANSEREN tarafindan 2000-2001 yıllan arasında geliştirilmiş bir rasat kodlama sistemidir. FERO-1, Türkiye'deki meteoroloji istasyonlarında çalışan rasatçılara hızlı ve doğru kodlama için alternatif firsatlar vermek için dizayn edilmiştir. Bir meteoroloji bilgi sistemi, meteorolojik parametrelerin kayıtlan veya elementleri anlamına gelen verilerin toplamasını, kazanılmasını, ulaşılmasını veya bu verilerin kullanılması için işlenmesini sağlayan yapıdır. Bu sebeple FERO-1 de verilerin toplanmasını, düzenlenmesini ve bu verileri işleyerek sinoptik ve deniz rasatları için kodların hazırlanmasını sağlayan bir bilgi sistemi gibi düşünülmüştür. FERO-1 özellikle Türkiye'deki meteoroloji istasyonları için geliştirilmesi yanı sıra, DMO standartlarını karşıladığı için, sinoptik rasat ile uğraşan dünyadaki herhangi bir meteoroloji istasyonunda da kullanılabilir. Dizayn süresi boyunca, İzmir meteoroloji servisindeki rasatçıların ihtiyaçlan öğrenildi Meteorolojik bilgiler, meteorolojinin kütüphanesinden ve rasatçılardan sağlandı. DMO tarafindan açıklanan sinoptik ve deniz rasatlan ve bu rasatların kodlanma teknikleri analiz edilerek kullanıcı ihtiyaçlan üzerinde uygulandı. Diğer sistemlerin avantaj ve dezavantajlan öğrenildi. Programın yazılım kısmında Borland Delphi S programlama dili ve Microsoft Access kullanıldı. Borland Delphi 5, programcı açısından rahat görsel implemantasyon imkanı sağladığı için, kullanıcı açısından ise kullanımı rahat olduğu için kullanıldı. Microsoft Access, sisteminin veri tabam kısmı için kullanıldı. Meteoroloji istasyonlarının çoğunda, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar mevcuttur. FERO-1'de Windows işletim sistemi altında çalıştığı için rasatçılar FERO-1 'i kullanırken fazla zorlanmazlar. FERO-1 ihtiyacı, rasatçıların diğer sistemleri yetersiz ve eski teknolojilere sahip sistemler olarak görmelerinden dolayı doğmuştur. MTVTP (Meteorolojik Veri İletişim Paketi ) ve METCAP ( Meteorological Data CommunicationXI Package) gibi sistemlerin rasat kodlama sistemleri, kullanıcıların şikayetlerini anlamak ve aynı şikayetlere sebebiyet vermemek için çalışıldı. Kullanıcılar bu yeni sistemde, bir veri tabanı, bazı arama prosedürleri, kolay kullanım ve kalite kontrol mekanizması ile tanıştılar. FERO-1 kullanıcılara, toplanan veri üzerinde işlem yapma imkanı verir. FERO-1'in deneme süresi boyunca kullanıcıların isteklerini karşıladığı görülmüştür. FERO-1, windows işletim sistemi altında çalıştığı için kullanıcılar fareyi kullanarak menülere ulaşabilirler. Otomatik hazırlanan formlar, kullanıcıya bu formları rahat doldurma imkanı verir. Formlar gereksiz doldurmalara imkan vermeyecek ve bazı değerlerin kombo kutularından seçilmesini zorlayacak şekilde hazırlanmıştır. Böylece veri tabanına yanlış bilgilerin girilmesi ve rasatların yanlış kodlanması engellenmiştir. Gün sonunda yapılan bazı hesaplamalar ve arama işlemleri, FERO-1 tarafindan otomatik olarak yapılır. FERO-1, son günün, sıcaklık, basınç, nem, rüzgar hızı ve su buhar basıncına ait azami ve asgari değerleri hesaplar. FERO-1 her rasat saati için uygun formu hazırladığı için kullanıcının yanlış kodlama yapmasını engeller, girilen değerlere kalite kontrol yapar, meteorolojik veriyi veri tabanında tutar, kullanıcıya veri tabanım arama imkanı verir, sinoptik, deniz, Türkçe açıklamak deniz, azami sıcaklık ve asgari sıcaklık rasatları gibi farklı rasatları hazırlar, kullanıcının aynı saatteki farklı rasatlar için, değerlerin tekrar girmesini engeller, deniz seviyesi basıncını, nemi, su buhar basıncım ve işba sıcaklığını farklı formlarda hesaplar ve günün ekstrem değerlerini bulur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are a lot of meteorological stations that are members of World Meteorological Organization (WMO) observing the weather to become successful at weather forecasting or any statistical research related to meteorological parameters over the whole world. Because of observations being the basis duty for any meteorological investment all meteorological stations do different type of observation according to their geographical place and to their technological equipment. There are different types of observations that are done at land meteorological stations. Some of them are synoptic, climatologic, marine, radiosonde and rainfall observations. Different meteorological stations are responsible for different observations. Some of them have to do synoptic observations while others have to do marine or climatologic or both marine and synoptic observations. The two important observation types are the synoptic observation, which is done every hour in a day, and the marine observation, which is done 7 times a day. These meteorological stations doing the synoptic and marine observations have to obey some rules of WMO to have an agreement on the same type of observations. An observation is basically defined as recording the values of the meteorological parameters such as wind, temperature, pressure, and humidity at determined times. These observations are done automatically by the instruments having the sensors of the meteorological parameters, or done manually from the meteorological instruments. At the end of recording these observation values, one important duty is coding them in a standard form. These observations are coded automatically by anVI observation coding system as well as they are coded manually. An observer must know what kind of observation he or she has to do. The first aim of an observer after observing weather should be to code the values collected from meteorological instruments and from the sky. There are standard code techniques of WMO for all meteorologists to code the observations. FERO-1 is a kind of observation coding system, which is improved by Ferkan KAPLANSEREN in 2000-2001 for the meteorological synoptic and marine observations that are prepared on land meteorological stations at determined times to match the standards of WMO. FERO-1 is designed to give alternative opportunities for fast and correct coding to observers working at the meteorological stations in Turkey. An information system for meteorology is formally defined as a collection of data, records or elements of meteorological parameters and the means of obtaining, organizing, retrieving or otherwise processing the data for use. For that reason FERO-1 is designed as an information system, which collects the data, manages the data and by processing data, prepares codes for the synoptic and marine observations. FERO-1 is especially designed for meteorological stations in Turkey; also matching the standards of WMO any station over the world dealing with synoptic observation can use it. During the design time, observers working at Izmir Meteorological Service were consulted about the requirements on the system. Meteorological information is supplied from the meteorological station library and from the observers. The standards of synoptic and marine observation and coding techniques of them declared by WMO are analysed carefully and were applied on users requirements. Other systems studied to understand their advantages and disadvantages for users. For the software part of the design, Borland Delphi 5 Programming Language and Microsoft Access were used. Borland Delphi is used for easy visual implementation for programmer and easy visage of the program for users. Microsoft Access is used for the database of the system. Almost everyVII meteorological station has windows operating system on their computers and most of the observers are familiar with this system. So, because of FERO-1 working on the windows operating system, users get no big difficulty to use it. The need of FERO-1 is thought because of users finding the other systems insufficient and having old technologies for their requests. So, the observation coding part of the systems such as MTVIP (Meteorolojik Veri iletişim Paketi (Meteorological data Communication Package)) and TURK METCAP (Turkish Meteorological Communication and Application Package) are studied to get the dissatisfactions of users, not to repeat these insufficient subjects at FERO-1. Users have met a database, some searching procedures, easy usage and a quality control mechanism at this new system. These are really new opportunities for Turkish observers. FERO-1 gives some other abilities to users to operate the collected data. At the same time the experimental results have shown that it matches most of requirements of users. Because FERO-1 works under Windows operating system users begun to use the mouse and can rich to the menus just clicking the recommended buttons. The automatic prepared forms are so easy for users to fill and forms never imply unnecessary blanks about unneeded meteorological parameter for that observation. The combo boxes don't allow user to fill a different value, which is not appropriated to that parameter. So entering wrong values into database and coding wrong observations are prevented. The calculations and some searches, which are made at the end of the day, are also made by FERO-1 automatically. FERO-1 finds the maximum and the minimum values of temperature, pressure, humidity, wind-speed and water vapor pressure and for the last day. FERO-1 prepares the suitable forms for each observation time, does not allow user prepare wrong type of observation, makes the quality control to entered values, keeps the meteorological data in database, lets user searchVIII the database, prepares the different codes of observations such as synoptic, marine, marine explanation in Turkish, maximum and minimum, lets user do not enter the same values repeatedly for different observations at the same time, calculates the mean sea level pressure, humidity, water vapor pressure and dew point degree at different forms and finds the extreme values of the day.