Mathematical modelling and computer aided design of wastewater treatment plant
Atıksu arıtma tesisinin modellenmesi ve bilgisayar destekli dizaynı
- Tez No: 109679
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZDAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Atıksular doğayı kirletici pek çok unsurun yanı sıra insan sağlığını tehdit eden patojenik mikroorganizmaları da içerir. Bu nedenlerden dolayı atıksulann arıtılması gerekmektedir. Günümüzde aşağıda verilen ünitelerden oluşan arıtma tesisleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Izgaralar ( Kaba Maddelerin Antımı) Kum Tutucular ( Kum Anttım) ön Çökeltim Tankları ( Askıda Kah Madde Giderilmesi) Aktif Çamur Prosesi ( Çözünmüş Madde Arıtımı) Son Çökeltim Tankları ( Askıda Katı Madde Giderimi) Dezenfeksiyon Ünitesi ( İstenmeyen Mikroorganizmaların Elimine edilmesi) Atıksulann antımı amacıyla kullanılan antma tesislerinin bilgisayarla boyutlandınlmasınm pek çok avantajı vardır. Bu avantajların başında pek çok tesisin kısa sürelerde boyutlandınlabilmesi ve elde edilen sonuçların doğruluğu söylenebilir. Bu çalışmada hazırlanan program ile, yukanda belirtilen ünitelerden oluşan bir antma tesisinin tasarımını yapmak, maliyetini hesaplamak ve ölçekli çizimlerini elde.etmek mümkündür. QB 7.1 dilinde hazırlanan ve derlenen program 70 altprogramdan ve 10 tane fonksiyondan oluşmaktadır. (10000 deyim ve 8000 satir)Programdan elde edilen sonuçlar 3 ana bölüm altında incelenebilir:. Tasarım Bölümü (Ünite boyutlarının hesaplanması ve gerekli ekipman kapasitelerinin belirlenmesi). Maliyet Hesabı Bölümü (Birim fiyatlar, ekipman ve montaj fiyatları kullanılarak tesis maliyetinin hesaplanması). Çizim Bölümü (AutoCAD ortamında ölçekli çizimlerin elde edilmesini sağlayan.ser kütüklerinin oluşturulması) Program hazırlanırken, hesaplamalar için kullanıcıdan mümkün olan en az bilgi alınmasına özen gösterilmiştir. Ayrıca program kullanılırken farklı amaçlar ve değişik durumlar için de hesap yapılabilmesi göz önüne alınmıştır. Proje kapsamında, dört farklı Izgara, iki farklı Kum tutucu, iki farklı Ön Çökeltim Havuzu, iki farklı Aktif çamur" Süreci Havalandırma Havuzu, iki farklı Son Çökeltim Havuzu ve Dezenfeksiyon Havuzunun tasarımı gerçeMeştirilebilmektedir. Programın diğer bir önemli avantajı ise tüm işlemlerin (tasarım, maliyet hesaplan,çizim işlemleri) birkaç dakika içerisinde bitirilebilmesidir. Programdan elde edilen sonuçlar (özellikle maliyet) incelenerek, farklı boyutlama kriterleri denenerek optimum çözüm çok kısa zamanda elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Sewer streams consist of various pollutants and numerous pathogenic microorganisms. These pollutants are harmful for both nature and human health so they require adequate treatment. A treatment plant that consists of below given units has been used commonly so far:. Screens (Coarse Material Removal). Grit Chamber (Grit Removal). Primary Sedimentation Tanks (Suspended Solid Removal). Activated Sludge Process (Removal of Dissolved Pollutants). Final Sedimentation Tanks (Suspended Solid Removal). Disinfection (Elimination of Undesired Microorganisms) Computerized wastewater treatment plant design has lots of advantages. One of these important advantages is possibility to design more than one treatment plant in a short time without any calculation error. - By using the program prepared in this thesis, design of a treatment plant, which consists of above given units, calculation of investment cost and preparation of scaled drawings are possible. The program, which was written and compiled in QB 7.1, consists of total 68 different sub procedures and different functions. (10000 statements and 8000 rows)m Results obtained form program can be investigated under three main parts:. Design Part (Determination of unit size and capacity of required equipments). Cost Estimation Part (Determination of unit price by using unit costs, equipment and mounting costs). Drawing Part (Preparation of script files which can make drawings of the units in AutoCAD interface) During the preparation of the program, minimum input data was tried to be taken from user. In addition, while the program is being used, to give user flexibility to do calculations for different cases and purposes, some design parameters were required from user. The program is capable to design a conventional wastewater treatment plant that consists of Barracks (four types), Grit Chamber (two types), Primary Sedimentation Tank (two types), Activated Sludge Process (two types), Final Sedimentation Tank (two types) and Chlorine Contact Tank. Another important advantage of the program is that all design procedures (determination of unit size, cost calculation and preparation of scaled drawings) can be completed in a few minutes. By investigating results (especially cost calculation results), which are obtained from program and by inputting different design criteria, optimum solution can be found in a very short time. -assess