Kalker ocaklarında patlatma dizaynı ve sıkılamanın patlatma verimine etkisi
Blasting design in quarries and effects of stemming on blasting
  1. Tez No: 109678
  2. Yazar: MEHMET KIZILCAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Açık İşletme faaliyetlerinde çok önemli bir yere sahip olan delme-patlatma operasyonları üretim maliyetlerininde önemli bir yere sahiptir. Delme-patlama faaliyetlerinde yapılan herhangi bir iyileştirme çalışması üretim maliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Bu amaçla Batıçim A.Ş'ye ait Kalker ocaklarında iyileştirme çalışmaları yapılmış ve patlatma tekniği acısından yeni teknikler ocaklarda denenmiştir. Patlayıcı kolonunun içine gaz tutmayı sağlayan yurdışında geliştirilen pluglar (Tıkaç) yerleştirilmiştir. Uygulamada işletmeye ait patlatma paterninde sadece delikler arası mesafeler ve şarj kolonunun yüksekliği değiştirilerek parça boyutunda ki değişim incelenmiştir. Çalışma sonucunda gaz tutmayı sağlayan tıkaçların patlatma sonucu oluşan enerjinin tutlmasında ve kayanın parçalanmasında etkin rol oynadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The drilling and blasting operations, which play a role in the overall open-pit mining activities, have also a major part among the production expenses. Any kind of healing attempt in drilling-blasting operations directly affects the production costs. For this purpose, the healing studies have been achieved at the limestone quarries of Batıcım A.Ş. and new approaches have been put forward from the aspect of blasting technique. The plugs delivered from abroad are placed into the explosive column to retain gas. In practice, distances between the boreholes and the height of charge column have been altered to examine the change in particle size. As a result, it was concluded that the plugs used for retaining gas play an important role in rock fragmentation.