Benzenin karaciğer glutatyon s-transferaz enzim aktivitesine in vitro etkisi
The In vitro effect of benzene on liver glutathione s-transferase enzyme activity
- Tez No: 109734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET“Benzenin Karaciğer Glutatyon S-transferaz Enzimi Aktivitesine İn Vitro Etkisi”Bu çalışmada, karsinojen ve toksik bir ajan olarak bilinen benzenin karaciğer Glutatyon S-transferaz (GST) enzimi üzerine etkisi in vitro çalışıldı. GST enzim aktivitesi, l-kloro-2,4-dinitrobenzen-glutatyon (CDNB-GSH) konjugatının oluşumu spektroskopik olarak izlenerek belirlendi Sonuçlarımız, GST konjugasyon aktivitesi ile benzen konsantrasyonu ve reaksiyon zamanı arasında ters bağlantı olduğunu gösterdi. Enzimin CDNB için Vmax ve Km değerlerinde değişiklikler gözlendi. Elde edilen sonuçlar, GST enziminin CDNB-GSH konjgasyon reaksiyonunu benzenin karışık inhibisyon mekanizması ile inbibe ettiğni gösterdi. Anahtar Kelimeler : Benzen, Glutatyon, Glutatyon S-transferaz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The In Vitro Effect of Benzene on Liver Glutathione S-transferase Enzyme Activity”In this study, the effect of benzene which is known as a carcinogen and toxic agent on liver Glutathione S-transferase (GST) enzyme was studied in vitro. GST enzyme activity was determined by following the formation of l-chloro-2,4- dinitrobenzene -Glutathione (CDNB-GSH) conjugate with spectroscopic method. Our results showed that there is an inverse correlation between GST conjugation activity and concentration of benzene, and reaction time. Variations in the Vmax and Km value for CDNB of the enzyme was observed. The results obtained showed that GST activity for CDNB-GSH conjugation reaction was inhibited with mixed reaction mechanism by benzene. Key Words : Benzene, Glutathione, Glutathione S-transferase