Benzen'in fare (mus musculus) karaciğer, kas ve testis dokusu glikojen seviyesine etkisi
Effect of benzene on mouse (mus musculus) liver, muscle and testis glycogen level
  1. Tez No: 95210
  2. Yazar: FATİH ÇETECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EGEMEN DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada endüstride yaygın olarak kullanılan benzenin LD30 = 60 mg/kg dozu Swiss albino Mus musculus farelerine intraperitonal olarak uygulandı. Bu maddenin, hayvanların karaciğer kas ve testis dokularındaki % glikojen düzeyleri ile kan glikozu seviyelerine etkileri araştırıldı. Benzen, karaciğer dokusunda % 36, kas ve teslislerde % 5'lik bir glikojen kaybına neden olurken, kan glikozunda % 13.4'lük bir azalmaya neden oldu. Çalışılan deney periyotlarında, genel olarak ilk saatlerden 32. saate kadar belirgin etkiler görülürken, ilerleyen zaman içerisinde bu etkilerin önemli ölçüde azaldığı tespit edildi Elde edilen sonuçlar, benzen veya metabolMerinin glikojen metabolizmasını etkilediğini gösterdi Anahtar kelimeler : Benzen, Glikojen, Glikoz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT of BENZENE on MOUSE {Mm Musculus) LIVER, MUSCLE and TESTIS GLYCOGEN LEVEL In this study, LD30 = 60 mg/kg dose of benzene which is used commonly in industry was administered to the Swiss albino Mus musculus mice by intraperitonaUy injection. The effect of benzene on liver, muscle and testis glycogen levels and blood glucose levels of mice was studied. It was observed that the benzene caused % 36 decrease in the glycogen level of the liver, % 5 of the the muscle and testis. Blood glucose levels of the mice decreased % 13.4. During the period of the study, the effect of benzene was observed generally in the first 32 hours, but this effect considerably decreased in further hours. The results obtained shows that benzene and its metabolites affected the glycogen metabolism. Key words : Benzene, Glycogen, Glucose.