Magnetik süperörgülerin yapısal incelemeleri
Structural investigations of magnetic superlattices
  1. Tez No: 109749
  2. Yazar: FATİH ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada, magnetik süperörgülerin x-ışını kırınım desenini elde etmek için, tabaka kalınlığı ve arayüzey dalgalanmalarını içeren genel x-ışını kinematik saçılma teorisi kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Elde edilen kırınım desenleri konu ile ilgili diğer çalışmalardaki kırınım desenleri ile karşılaştınlmıştır. Ayrıca programdaki tabaka kalınlığı ve arayüzey kalınlığı gibi bazı parametrelerin, kırınım desenleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Magnetik süperörgüler, x-ışını kırınımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURAL INVESTIGATIONS OF MAGNETIC SUPERLATTICES In this study, a computer program has been developed to obtain x-ray diffraction patterns of magnetic superlattices using the general x-ray kinematical scattering theory including the layer thickness and interface fluctuations. The obtained diffraction patterns have been compared with those of other work related with this subject. Also, the effects of some parameters such as layer thickness and interface distance on the diffraction patterns have been investigated. Key words : Magnetic superlattices, x-ray diffraction.