Türkiye'deki ihale mevzuatı ve Avrupa Birliği ihale mevzuatına uyarlanması
  1. Tez No: 109879
  2. Yazar: YAVUZ BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Yapılan tez çalışmasında; Türkiye'deki ihale mevzuatı irdelenmiş ve Avrupa Birliği ihale mevzuatına uyarlanması için bir model sunulması hedeflenmiştir. Bölüm l'de Türkiye'deki ihale mevzuatının temel konulan irdelenmiştir. İkinci bölümde, Avrupa FIDIC - ihale mevzuatının temel konuları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; Devlet İhale Kanununun ihtilaflara konu olan maddeleri ve bunlarla ilgili yargı kararlan incelenmiş, İhale Kanununun anlaşmazlığa neden olan maddeleri irdelenerek, Devlet İhale Kanunu hakkında İNTES' in görüşleri ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 'mn görüşlerine yer verilmiştir. 4. Bölümde Türk İhale Mevzuatı ile Avrupa FIDIC - İhale Mevzuatı mukayese edilerek Bölüm 5 'de Avrupa İhale mevzuatına uyarlanmış bir uygulama sunulmuştur. Sonuçta ise her iki mevzuatın birbirine uyarlanması için nelerin yapılması gerektiği açıklanmış ve bir uyarlama yaklaşımı önerilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, contracting procedure presently used in Turkey is discussed and a model in order to adopt it to European procedure is aimed to be proposed. In chapter 1, the basic aspects of the existing procedure are critisized. Chapter 2 is devoted to point out the basic aspect of FIDIC Code. In the third chapter, douses of the Contracting Law which have been the couse of disputes and related court proceedings are studied, regarding views of“INTES and TMMOB”are dealth with. In chapter 4, Turkish Contracting Procedure and European FIDIC Procedure are compared. In chapter 5 a sample application of adopted procedure is presented. Finally, on approach in order to adopt the two procedures together is explained. IX