Ortaçağda Alman günlük yaşamı
The German daily life in middleage der deutsche alltag im mittelalter
- Tez No: 110007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Alman toplumunun ataları olan“germen”(german) ırkının bin yıllık“ortaçağ”dönemini ne tür evrelerden geçtiğini ve bir toplumun en önemli unsurlarından olan“konuşma”,“yazma”,“dil”ve“edebiyat”'ını incelediğimiz bu tezimizde, özellikle bir toplumun“yaşayışı”ve“günlük hayatı”yukarıda saydığımız unsurlara birinci dereceden etki ettiği gerçeğinden yola çıkılmıştır. Ortaçağın toplumsal yapısını ele alarak, toplumu oluşturan halk ve katmanlarının, giyim tarzlarından yeme-içme alışkanlıklarına kadar incelememize aldık. Bununla beraber askeri açıdan kendi aralarında ve komşularıyla olan münasebetleri, toplumun günlük yaşamı, evlilikleri, ayrılıkları, köylü-şehirli-asilzade ve halkın gelenek ve göreneklerini araştırdık. Buradan yola çıkarak aralarındaki ilişki, çelişki, gelişme evrelerini gündeme getirerek, günümüz ile bir karşılaştırma yapma fırsatı yakaladık. Buradaki önemli unsurlardan biri; ortaçağda“eğitim”ve“öğretim”kurumlarının toplumdaki fonksiyonudur. Yine, germen boylarının bir dil birliği sağlamada çektikleri güçlükler çalışmamızda yer almaktadır. Ortaçağda toplumsal“ağız”ve“yazım”davranışları edebi gelişim sürecinin temeli olmuştur. Ve tezimizde nihayi olarak Alman edebiyatının ortaçağdaki evreleri ile bütünleyip“aydınlanma”dönemine kadar olan temel süreci inceledik. Bu süreç bizlere geçmişteki şartlara rağmen gelişim ve değişimin kaçınılmaz kuvvetini göstermektedir. Bu değişim ne denli hızlı ve ne denli derin olmuştur? Bu oluşum günümüze ne derece yansımıştır? Bu yansımalardan edinilen bilgi birikimleri acaba“Ortaçağ Karanlığı”diye adlandırılan sürece aitmidir. Eğer öyle ise günümüz sanıldığı kadar“Aydınlık”mıdır? Bir dilin ve edebiyatının oluşumundaki zorluklar, yaşayış şekillerindeki güçlükler, imkansızlıklardan doğan yeni aydınlıklar görülecektir. Çarpıcı olan ise, günümüzde o değişim ve gelişim hızını yakalamakta çektiğimiz zorluktur.“Aydınlık”olarak kabul ettiğimiz bazı geçeklerin hala geçmişten çok daha ileride olamadığı gerçeğidir. Tezimizde savunduğumuz temel konu, tarihin derinliklerinden gelen toplumsal tutumların her şartta ve her konuda aynı derecede“değişime”, diğer bir yaklaşım olarak ise“gelişmeye”açık olmadığıdır. Bu gelişim farklılığı hemen her toplumda olduğu gibi Alman toplumunda da yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The German Daily Life in Middle Age”Below you will see The Father of German sociesties 'Germen' in thousant years at The Middle Ages what kind of phase of period they have passed and that their“speaking”“writing”,“language”and“literature”is the most important issue of a nations lifestyle and their daylife at my work. I also had a chanse to have a look at the Middle Ages social structural background to find out about the publics dresing style and eating habbits. My research inclueds their lifestyle, marriage, villagers and city dwellers plus noble societies traditions. By doing this I wanted to point out their relation on the religion and literature. The most important issue on this subject is that the educational function on public. You will also see the difficulty of nations language. What effects the basic of the Middle Ages society most is their“word”and“writen”literatural behaviour. I hope that you find this work enjoyable to read and I think it points out the real effect of the language on societyies life style and litureture. KEYWORDS : German Middle Age Daily life Literature History Relations VI