Profesyonel fubol takımlarında puan sıralamasına göre durumluluk kaygı düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of state-trait anxiety levels of professional football teams in terms of their point classification
  1. Tez No: 110006
  2. Yazar: MUSTAFA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. TAYFUN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Sportif basan, kondisyon, fizyolojik ve psikolojik faktörlere bağlı olarak elde edilmektedir. Araştırmamızda duygusal ve zihinsel etkenlerin önemi üzerinde durulmuştur. Profesyonel futbol takımlarında oynayan oyuncuların sezon içerisinde takımlarının puan sıralamasında bulundukları duruma ve hedeflenen amaca yaklaştıkça, artan müsabakaların önemine göre kaygı seviyelerinin yükseldiği ve bu durumun göz ardı edilmemesi gerekliliği vurgulanmıştır. Bu nedenle futbolcuların performansları üzerinde kontrol kurma ve planlı bir şekilde basan elde etmenin yolu, kaygı seviyelerinin bilinmesi ve performanslarına olumsuz etkilerin giderilmesi için gerekli yöntem ve çarelerin bilinmesi gerekmektedir. Konu ile ilgilenen antrenörler ve idareciler içinde önemli katkı ve yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma, Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel 3. Lig 3. grupta yer alan ve şampiyonluğa aday olan Zonguldak spor takımı ile aynı grupta yer alan ve küme düşme hattında bulunan Kilimlispor'da oynayan 18 'er futbolcuyu kapsamaktadır. Kaygı seviyelerinin tespit edilmesi için STAI Durumluk Kaygı envanteri kullanılmış ve değerler aritmetik ortalama ± standart sapma olarak gösterilmiş, gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-kare testi ve Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, şampiyonluğa aday olan Zonguldak spor' un kaygı seviyesi 49,4±3,4 olarak, Kilimli spor'un ise 49,1±3,4 olarak bulunmuş ve her iki takımın kaygı seviyelerinin yüksek olduğu ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF STATE-TRAIT ANXIETY LEVELS OF PROFESSIONAL FOOTBALL TEAMS IN TERMS OF THEIR POINT CLASSIFICATION Sports success can be obtained by means of conditional, physiological and psychological factors. In this study, the importance of emotional and mental factors are dwelled upon. The fact that during the season the anxiety levels of professional football team players increase when they get closer to their goals and when their position changes in the point classificationthe fact that this situation should not be ignored are emphasised. Therefore, the only wey to control the performance of footballers and to gain succers in a planned manner is to determine their anxiety levels besides the knowledge of necessary techniques and solutions to overcome the negative effects of some factors on their performances. Furthermore, it is thought in this study that these facts would contribute a lot to the antreneurs and administrators who are interested in this subject. The research includes Zonguldakspor who is a candidate for the championship and who is in Turkish Football Federation Professional 3. league 3. group and also includes 18 players from Kilimlispor who is in the same group with Zonguldakspor and who is in the line of being relegated. Moreover, in order to determine anxiety inventory is used and the results are shown as arithmetical average ± standard deviation. While comparing the groups Ki-quare test and Mann- Whitney U test are used. Consequently, the anxiety level of Zonguldakspor, who is a candidate for championship, is found as 49,4±3,4; and that of Kilimlispor is found as 49,1±3,4. To sum up, It is determined in this research that both teams have high levels of anxiety and there isn't any meaningful statistical difference between the two teams. KEYWORDS: ANXIETY, STAI, EMOTION, SPORTS PSYCHOLOGY, FOOTBALL, PRE-PERFORMANCE, STATE-TRAIT ANXIETY vi