Halk oyunlarının sanat yönünün incelenmesi
A Study of folk dance in terms of art
  1. Tez No: 110042
  2. Yazar: ÖZGE ÖNDEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışma Türk Halk Oyunları üzerine yapılmış çözümleyici bir çalışma niteliği taşımaktadır. Çalışmanın amacı, halk oyunlarının geçmişten günümüze dek geçen süre içinde ne durumda olduğunu kısaca belirtmek ve halk oyunlarını bilim ve sanat çerçevesinde inceleyerek sonuçlara varmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışmanın birinci bölümünde, araştırma ile ilgili bilgilerin dışında, bilim kavramı çeşitli boyutlarıyla açıklanmış, bilimin içinde yer alan halk biliminin ne durumda olduğu, halk biliminin diğer bilimlerle ilişkisi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, sanat kavramı, tüm özellikleri ve ayrıntılarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca sanat kültür ilişkisi ve halk sanatı konusunda da, bugün yapılan yanlışlıklardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, bu çalışmanın temel noktasını oluşturan halk oyunları kavramının halk bilimi içindeki yeri ve bilim ve sanatla olan ilişkisi irdelenmiş, bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında da, halk oyunları-bilim, halk oyunları-sanat ilişkileri çerçevesinde elde ettiğimiz ve savunduğumuz görüşlere yer verilmiştir. Sonuç olarak; bize göre halk oyunları sahneye gelinceye kadar ki sürede bilime yakın, sahneye konulduğundan itibaren ise sanata yakın bir ilişki sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY.This work carries out an analytic working quality which is based on Turkish folkloric games. The aim of the work is to mention how the folkloric games have been so far briefly and to reach the results by analysing folkloric games within the content of science and art. On the directions of these aims, in the first part of the work, out of the information related to the research, the notion of science was defined variously, starting from science, the position of folk science was held, and the information about the relation of folk science with the other sciences was given. In the second part of the work, the notion of art was explained with its all details and qualities. Besides this, the mistakes about the relation between art and culture, and the folk art, which are held today, were mentioned. In the third part of the work, the notion of folk science which forms the basic point of this work, its place in it, and the relation with science, and art was analysed and been tried to reach some results. In the part of conclusion and suggestions, the ideas, which were held and proposed in the content of folk games-science, folk games-art, were placed. As a conclusion, the folk games was tried to be exhibited in a structure which is a fact that it is close to the science at the time of approaching to the scene and it is close to the art after it was put in the scene.