Türk kadınının sosyal ve siyasal gelişimi
Social ve political improvement of Turkish woman
  1. Tez No: 110051
  2. Yazar: NERGİZ KAVRAYIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bugün geniş haklara sahip olan Türk kadınının, geçmişten günümüze geçirdiği evreleri incelemek için bu çalışma yapılmıştır. Kadın haklarının kazanılmasındaki aşamaların adım adım incelenmesi tezin konusunu kapsamaktadır. Kadın hakları konusunda, eski kavimlerden örnek vermek gerekirse, Hititlerde kralın eşi, kralın mührünün yanma, kendi mührünü basma hakkına sahipti. Bu olay kadına tanınmış siyasi hakkın en iyi kanıtıydı. Türk Devletlerinde bir çok hakka sahip olan kadın, İslamiyet'in benimsenmesinden sonra geri planda kalacaktır. Osmanlı Devletinde yaşayan kadınlar, diğer İslam ülkelerindeki kadınlara kıyasla daha özgür yaşamakta idiler. Tanzimat Döneminde Türk kadınına devlet eliyle mesleki ve kültürel açıdan eğitim kapılan açılmıştır. Meşrutiyet Döneminde bu haklar daha da genişletilmiştir. Milli Mücadele Döneminde Anadoluda ki kadınlar cephe gerisinde çalışmış, vatanın işgaline karşı vatanım savunmaktan geri kalmamıştır. Cumhuriyet Döneminde ise, Türk kadım haklarım tam anlamıyla kazanıyordu. Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı inkılaplar sayesinde, artık kadın erkeğinin tek eşi, babasının mirasından hak alan bir çocuğu, eğitim alanında da çağdaş bir kadın olmuştu.Kadın Cemiyetleri ile Uluslararası alanda da söz sahibi olmaya hak kazanan kadınlar, Cumhuriyet'in ilanından sonra yeni siyasi haklarıyla dünya platformunda yer aldılar. m
Özet (Çeviri)
This study was done to examine the periods Turkish women have had so far. To examine the degrees which have been gained in women's rights step by step is the topic of this thesis. In Hitits, the King's wife had the right to stamp with a seal of her own signet - ring beside her husband's seal. This event was the best proof of the political right which was given to the women. The women who had got lots of rights in Turkish states moved backward after Turks accepted the Islam. The women who lived in the Ottoman Empire lived more freely than the other women who lived in other Islam States by the help of the Ottoman government, professional and cultural education possibilities were provided to the women who lived during the political reform in 1839, and in the period of the Constitutional Government these rights were expanded more. During the national war the women who were in Anatolia struggled behind their men to defend their country against occupation. In the Republic Period Turkish women had completely gained their rights. By the help of the revolutions Mustafa Kemal Atatürk did, the woman was the single wife of her husband and the woman was a child who could get inheritance from her father any more and also in the educational area, the woman was contemporary now. By the women associations, the women who gained right to in the International area took part in the world platform with their new political rights after the Republic was declared. rv