Memuriyete giriş ve sınav sistemleri
The Acceptance of civil servants and their examination systems
  1. Tez No: 110052
  2. Yazar: HANDAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA LÜTFÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de Kamu hizmetlerinin hızlı, nitelikli ve ucuz görülebilmesi için yetenekli, yeterlikli ve erdemli memurlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nitelikler, personel rejiminin esasını oluşturmaktadır. Türkiye'de Personel rejimi çeşitli nedenlerle sağlam temellere oturtulamamıştır. 657 sayılı“Devlet Memurları Kanunu”ile memur seçiminde karma bir sistem kabul edilmiştir. Ancak daha sonra yapılan kanuni değişiklerle her kuruma“kendi memurunu kendi seçme hakkı”verilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında memur seçiminde uygulanan sistem ve ilkeler araştırıldı. Bu yapılırken gelişmiş çeşitli Avrupa ülkelerinin uygulamaları da dikkate alınmıştır. Daha sonra Türkiye'de mevcut mevzuat ve uygulamalara ilişkin eleştiri ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to be able to perform quickly, sufficiently and cheaply public services in the world as well as in Turkey talented, qualified and virtuous officials are always needed. These qualities form the principles of the personal regime. The personal regime in Turkey couldn't be based stable foundations. With the 657 numbered“Law of state officials”a mixed system, relative to the election of officials had been accepted. But, late after realizing legal changes the right of“to elect ones own official”was given to every institution. In this thesis work the system and principles practiced by the election of officials were examined. The practices in different European countries were taken into consideration, too. After that, criticisms and proposals referring to the present statute and practices in Turkey here given. VII