Bursa yöresi tavuklarda görülen marek hastalığının teşhisinde, deri ve iç organ bulguları üzerinde floresan antikor (FA) ve histolojik yöntemler kullanarak yapılan araştırmalar
Studies on the skin and visceral organ findings of marek's disease diagnosis in chickens by using fluorescent antibody (FA) and histological methods in Bursa region
  1. Tez No: 11007
  2. Yazar: OSMAN KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN KÖKÜUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada spontan olaylarda Marek Hastalığının piliçlerde oluşturduğu deri ve iç organ bulgularının histopatolojik ve immunfluoresan yöntemlerle karşılaştırmalı olarak teşhisi incelenmiştir. 80 adet Marek Hastalıklı piliç kullanılan çalışmada hastalığın diagnozunda deri, n.ischiadicus, bursa Fabricli ve iç organlarda oluşan histopatolojik bulguların hastalık için karakteristik olduğu gözlenmiştir. İmmunfluoresan yöntemin hastalığın erken ve ayırıcı tanısında histopatolojik yönteme göre daha güvenilir sonuç verdiği saptanmıştır. Alınan sonuçlara göre : 1. Çalışmada 61 olayda deride çok katlı yassı epitel altında ve tüy follikülleri çevresinde lenfosit toplulukları, bazende plazma hücreleri ve heterofiller görülmüştür. Tüy follikül epitel hücrelerinde intranüklear inklüzyon cisimcikleri hiçbir olguda saptanamamıştır. 2. N.ischiadicus 'larda 58 olayda ödem, orta ve küçük boyutlardaki lenfositler, lenf- oblastlar, plasma hücreleri ve oldukça seyrek olarak histiyositler gözlenmiştir. Ayrıca 20 olguda Marek Hastalığı Hücresi tespit edilmiştir. 3. Bursa Fabricii 'lerde 48 olayda lenfoidi falliküllerde hücre azalması, nekroz ve kist oluşumuyla stromada bağ dokusu hücresi artımı ile interf- olliküler lenfoid hücre infiltrasyonu görülmesi bu organın hastalığın diagnozundaki önemini vurgulamaktadır, 4. İmmunfluoresan metoduyla teşhiste, indirekt immun- fluoresan yöntemi kullanılarak 80 adet Marek Hastalıklı piliçten 29 adedine ait kemik iliklerinden hazırlanan tuşe preparatların hepsinde ve kemik iliği hücrelerinin birçoğundaintrasitoplazmik viral antijen tespit edilmiştir. Bu 29 pilicin bazılarından alınan doku örneklerinin kesitlerinde ise, kemik iliğine göre daha az sayıdaki hücrede intrasitoplazmik viral antijen saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
80 7.SUMMARY“ Studies on the Skin and Visceral Organ Findings of Marek's Disease Diagnosis in Chickens by Using Fluorescent Antibody (FA) and Histological Methods in Bursa Region”In this study, the diagnosis of the skin and visceral organ findings which observed in spontaneous cases of Marek's Disease was comparatively investigated by the histopathological and immunofluorescence methods in chickens. Eigthy chickens with Marek's Disease were used and microscopical findings of the skin, ischiadic nerve, bursa of Fabricius and visceral organs were typical for the disease,, It was determined that immunofluorescence method was more confident than histopathological method in differential and early diagnosis of the disease 0 According to the results : 1. Lymphocyte infiltrations, sometimes plasma cells and heterophils were seen in the dermis, especially beneath the epidermis and around the feather follicles, in 61 eases. 2. In 58 cases, edema, middle and small lymphocytes, lymphoblasts, plasma cells and very few histiocytes were seen in ischiatic nerves 0“Marek's Disease Cells”were found in 20 cases. 3. In 48 cases, the decrease in cells of lymphoid follicles, necrosis and cyst formations together with the inorease conneotive Linnue cells İn stroma and İnterfolucular lymphoid infiltrations in bursa of Fabricius stress the importance of this organ in the diagnosis. 4. Twenty-nine chickens were examined with the indirect immunofluorescence method and intracytoplasmic viral antigens were seen in all of the impressed slides prepared81 from the bone marrow. In the tissue sections taken from some of these 29 chickens, intracytoplasmic viral antigens were seen in lesser degree.