Mukayeseli Hukukta rüşt kavramı
The Concept of maturity in comparative law
- Tez No: 110128
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURTAZA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MUKAYESELİ HUKUKTA RÜŞT KAVRAMI Hatice KARAMAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Murtaza KÖSE 2002 - Sayfa: 64 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Murtaza KÖSE Prof. Dr. Hamza AKTAN Doç. Dr. Faruk KARACA İnsan doğumla ölüm arasında hukuken bir mevcudiyet ifade eder, şahıs olarak tanınır. Şahıs, mevcudiyeti ve başkalarından ayrı oluşu sebebiyle hukuken korunan maddi ve manevi varlıklara sahiptir. Hukuk düzeni, bir takım hak ve yükümlülükler getirmek suretiyle şahısların toplu halde yaşamını düzenler. Hak ve yükümlülükler insan üzerinde anlam kazanmaktadır. Çünkü hak ve borç kavramlarının ortaya çıkması sonucu, hukuk düzeni, bunlara kimin sahip olabileceğini belirtmek zorunda kalmış ve kişiler meydana gelmiştir. Bir kimse, ancak davranışlarının sonuçlarını idrak edebiliyorsa, bunun sorumluluğunu taşımalıdır. Bundan dolayı, sorumluluğun kabulü için, şahsi bir nitelik olarak temyiz, şekli (formal) bir nitelik olarak da rüşt aranmıştır. Rüştün, İslam hukuku ve Türk hukuku temel olmak üzere diğer hukuk sistemleriyle karşılaştırmalı olarak kriterlerinin belirlenmesinin, kavramın daha iyi anlaşılmasında faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE CONCEPT OF MATURITY IN COMPARATIVE LAW Hatice KARAMAN Supervisor: Asst. Prof. Murtaza KÖSE 2002-Page: 64 Jury: Asst. Prof. Murtaza KÖSE Prof. Hamza AKTAN Assoc. Prof. Faruk KARACA Human is known to be a personality meaning a legal existence between birth and death. Because of his own existence and difference from others, the person has some legal worldly and spiritual charasteristics under the protection of law. The law orders the collective social lives of people by setting a number of rights and responsibilities as they gain importance with people. A person being avare of his acts or behaviours and their consequences can only have the responsibility. Therefore, the pover of understandingas personal characteristic and maturity as formal one are required for the acceptance of responsibilities. t It is estimated that the concept of maturity will be beter understood through making some comparisons between the Turkish and Islamic Laws.