Atatürk düşüncesinde gençlik eğitim ve spor
Youth education and sport in the light of Atatürk's views
- Tez No: 110127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATATÜRK DÜŞÜNCESİNDE GENÇLİK- EĞİTİM VE SPOR Ahmet Gökhan YAZICI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ 2002 Sayfa 115 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Mustafa Kemal Atatürk'ün, gençlik-eğitim ve spor hakkındaki düşünce ve söylemlerinden faydalanarak ve yine Mustafa Kemal'in kısa fakat ilkeli, idealist, hızlı fakat heyecanlı ve anlamlı hayatından kesitler alarak, onu tanımaya anlamaya çalıştık. Türk gençliğinin Mustafa Kemal Atatürk'ü, dağları ve duvarları süsleyen resim ve sözlerinden, bahçeleri ve sokakları renklendiren büstlerinden ve içi boş slogan vari anlatımlardan yeterince anlayamayacaklarını ve onu tanıyamayacaklarını; Türk gençliğinin, kişiliğiyle, karakteriyle, idealizmi ve inancıyla M. Kemal'i ancak yaşayarak anlayacaklarını ifade etmeye çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde M. Kemal'in doğumundan önceki dönemde Osmanlı İmparatorluğu ve İslam Dünyasındaki son durumundan tespitler yaparak, Batı dünyasındaki gelişmelerle kıyaslamaya çalıştık. İkinci bölümde M. Kemal'in ailevi, çocukluk, tahsil ve meslek hayatını inceleyerek, İstiklal mücadelesini ve başarımını, Cumhuriyetin Kuruluşu ilk meclis ve Cumhurbaşkanlığı sürecini, Mustafa Kemal'in kişilik ve felsefi yapısını yansıtan ilkeleri, inkılapları ve onun ve onu sağlığında tanıyan kişilerin sözleri ışığında tahlil etmeye çalıştık. Üçüncü bölümde Mustafa Kemal'in kendi ağzından söylemleri ile sosyal-siyasal-ekonomik-kültürel vb. birçok konuya bakış açısını yansıtan düşünce yapısını inceleyerek Eğitim-Kalkınma ve Çağdaşlaşma üçlü sac ayağı çerçevesindeki Mustafa Kemal'in idealize etmeye çalıştığı Türk Gençliğinin ve Türk sporcusunun ideal profilini onun sözleri ışığında çizmeye çalıştık. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise M. Kemal Atatürk'ün Gençlik-Eğitim ve Spor hakkındaki fikir ve söylemlerinin genel değerlendirmesi ışığında, Türk Gençliğinin halde ve gelecekte taşıması gerektiği tutum, davranış ve sorumlulukların tespitini yaparak ideal Türk Gençliği önerimiz ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS YOUTH EDUCATION AND SPORT IN THE LIGHT OF ATATÜRK'S VIEWS Ahmet Gökhan YAZICI Thesis Adviser: Asist.Prof. Dr. Selami SÖNMEZ 2002 Page 120 Jury: Assoc. Dr. Selami SÖNMEZ This study has aimedto understand and to know M. Kemal Atatürk by taking the aspects of his short but idealist, fast but exciting and meaningful life. We have also included M. K. Atatürk' s views about the youth, education and sport. This study claims that Atatürk cannot be learned from the pictures or quotations on the walls or meaningless slogans about him but by experiencingand practicing his character, idealism and belvef. In the first chapter we have tried to define the situation of the period before Atatürk' s birth which contains the Ottoman Empire and Islam World periods, and the compare these periods with the developments in the western world. In the second chapter, we have analysed Atatürk' s family, cildhood, education and career and the period of his freedom war, the foundation of the Turkish repuplic, the first porliomentary system, and his being the first president of Turkey. And under the light of these, we have tried to ezplain his principles reflecting his life philosophy. In the third chapter, we have tried to define the ideal profile of Turkish Sportman and youth triangle of education-Development-Modernisation. In the last chapter, with a brief evaluation of M. K. Atatürk' s views and quotations on the youth, education and sport we have tried to define the attitudes, behaviours and responsibilities which the Turkish youth should have and made our comments on ideal Turkish Youth.