Şirket birleşmelerinin insan kaynakları ve çalışma ilişkileri üzerine etkileri
The effects of mergers on human resources and working relationships
  1. Tez No: 110153
  2. Yazar: İLKER AKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde şirket birleşmeleri oldukça hızlı gelişmekte ve 2000'li yıllarda dünya bütününde bir küreselleşme olgusu hakim olmaktadır. Şirketler küreselleşmenin etkileri yaşanan ekonomik krizler ve büyüme amacıyla birleşme yolunu tercih etmektedirler. Bu tezin amacı birleşmelerde çoğunlukla ihmal edilen insan kaynaklan boyutunu incelemektedir. Şirket birleşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının en büyük nedeni insana gerekli derecede önem verilmemesidir. Birleşmenin uygulanması aşamasında kültür uyuşmazlığı belirsizlik, değişme tepki gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin çözümünde en büyük rol insan kaynakları depertmanına düşmektedir. İnsan kaynaklan departmanının aktif olduğu şirket birleşmelerinde basan şansı daha yüksek olacaktır. VII
Özet (Çeviri)
Recently, mergers have been the common practices of many corporations in the 2000s as the phenomenon of globalisation become more evident. Due to the effects of globalisation, economic crisis and need for growth, many corporations prefer to merge with others. The aim of this study is to investigate generally neglected human resource dimension of mergers. The most important reason of the failure of mergers is not putting enough emphasis over human resources. During the application of merger problems such as cultural conflicts, uncertainties and reactions to change occur. The most important role in solving these problems must be undertaken by the human resource department. The chance of success of the mergers in which human resource department plays an active role is larger. Keyword: Merger, Human Resources, Employment, Joint Ventures