Buhari'nin kullanımına göre Allah'ın öğrettikleri kavramı ışığında sünnetin kaynağı meselesi
The Matter of sunnah's source according to Bukhare's usage in the light of the ditactics concept of bod
  1. Tez No: 110185
  2. Yazar: ASİYE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu“Buhârî'nin kullanımına göre Allah'ın öğrettikleri kavramı”ışığında sünnetin kaynağı meselesi teşkil etmektedir. Bu çalışmanın içeriğini Hz. Peygamber'in ümmetini re'y ve kıyasla değil, Allah'ın öğrettikleri ile eğitip öğretmesi konulu İtisâm bölümündeki rivayet oluşturmaktadır. Söz konusu hadisde kadınların Hz.Peygamber'den Allah'ın ona öğrettiklerini kendilerine öğretmesi için bir gün ayırması isteği ve Hz. Peygamber'in de kadınlara“üç veya iki çocuğunu kendisinden önce ahirete gönderen için bu çocukların cehenneme karşı siper olacağım”buyurduğu rivayet edilmiştir. Bu çalışma üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde vahiy-sünnet ilişkisi, ikinci bölümde“Allah'ın öğrettikleri”kavramının Arapça'da, Kur'an'da, hadislerde ve İtisam bölümündeki bab başlığında kullanımı tetkik edilmiştir. Üçüncü bölümde ise“Allah'ın öğrettikleri”kavramını içeren bu hadisin sened ve metni incelenmiş ve bu tabirin sünnetin kaynağı konusuna delil teşkil eden ifadeleri tespit edilmiştir. Buhârî'nin“İtisâm”bölümünün bab başlıkları ve hadisleri incelendiğinde Hz.Peygamber'in re'y ve kıyasa karşı olmadığı, Hz.Peygamberin re'y ve kıyasla ilgili uygulamalarından örnekler verilerek görülmüştür. Hadisde geçen“ölen çocukların anne ve babaları için cehenneme karşı siper olacakları”sözü ise sadece vahiy ile bilinebilecek bir bilgi olduğu için Buhârî bab başlığında“Allah'ın öğrettikleri”kaydını koymuştur. Ancak Buhârî'nin“Allah'ın öğrettikleri”ifadesinin özel bir anlam taşımadığı, ayrı zamanda Kur' an vahyine, sünnet vahyine ve Allah' ın insanlara nimet olarak verdiği bilgiye de işaret ettiği tespit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The topic of the thesis is the matter of Sunnah's source“According to Bukhare's usage, in the light of the didactics concept of God. The content of this study is the hadith wcich is about instruction of the prophet did not instruct his Moslems with opinion and compare but the instructed with the didacties of God takes part in 9th chopter of ”itisam“ section of Bukhâri. İn this hadith emphasized that he women desired from the prophet to assign a day in order insturct them the didactics of God and was narneted that the prophet explained to women ”three or two children died prior to their pavrents will be shield to them against to the hell“ This study is constituled of three main sections and one conclusion section. In the first section it is explained the relation between inspiration and Sunnah. İn the second section, the usage of ”the concept of the didecties of God“ in Arabic languege, Quran hadith and the titles of Bukhâri' s ”İtisam“ section were studied. İn the three chapter, this hadith included the concept of the didactics of God is studied from the text and document (sened) point of view and the explanations of the expression used in this hadith which constituted the argument to the topic of sunnah source was determined. İt was drawn a conclusion that the prophet was not against to opinion (re'y) and compare (kıyas) as the titles of Bukhâri's ”İtisâm“ section and hadiths were examined and given the samples of the prophet's applications related with opinion and compare. The word ”that the children died prior to their parrents will be shield to them againts to the hell“ wich past in the hadith can be learned only by inspration. There fore Bukhâri named the title ”bâb“ as ”The Didacties of God“. However Bukhâri's expression of ”The Didacties of God" has not have a special meaning also this expression was est ablish that indicates Quran inspiration, sunnah and the knowledge that God gave to the people as blessing.