Sabit yatakta gaz fazına ısı transferinin incelenmesi
  1. Tez No: 781
  2. Yazar: UĞUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
i - ÖZET Sabit yataklı reaktörlerde Isı transferi konusu,petrokimya ve kimya endüstrisinde geniş alarak ele al l nmaktad l r. îstenen ürüne ait koşulları sağlamak i ç i n,oluşturulan sistemin kinetik özelliklerinin yanında reaktördeki isi transfer olaylarının mekanizmasının da bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada, böyle bir sistemdeki isi transfer olayını incelemek için, ceketle Isıtılan bir dolgulu kolon kullan İl mi şt ir. îk i ayrı organik si vl (etil alkol ve etil asetat) bir IsltlcI ortam yardımıyla buhar 1 aşt I r I 1 arak kolona gönder i 1 m i şt i r. Yapılan ön denemeler sonrasında kolonda kalma süresi ve basınç düşmeleri dikkate alınarak, yataktan geçirilecek organik buharın debisi için üst sinir konul muştur »Bu sinirin üzerinde kolon boyunca meydana gelen yüksek basınç düşmesi buhar-slvl besleme döngüsünü ve yat ışkın hal şartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Isıtıcı ortam olarak kullanılan suya ait özel İsi aktarım katsayıları lam iner ve turbulent akım koşul 1 ar ı nda,anül er ortamda akan akışkanlar için öngörülen aşağıdaki denklemlerden hesaplanmışt l r ( 7 ), Nu 3.65 + - ö.0668*de/L*Pe 2/3.04* ( (de/L)*Pe> 1+0 ( 1 am i ner ak l m ) 0.8 1/3 0.054 Nu » O.Ö24*Re *Pr *(d/L) (turbulent akım) Deneysel çal I şmal ar 1 a el de edilen verilerden bulunan toplam isi transfer katsayısı ile yukarıda verilmiş denklemlerden hesaplanan suya ait özel isi transfer katsayısından yatağa ait özel isi transfer katsayısı hesap! anm l şt i r.Su ve organik madde buharları için kir dirençleri slf İr olarak kabul ed i 1 m i şt i r. Sonuçta, etil alkol ve etil asetat için bulunan yatak tarafı özel isi transfer katsay l 1 ar l, öncel i ki e b i rb i r 1 er i y 1 e, boş kolon koşullarındaki değerlerle ve daha sonra da literatürde bulunan korelasyonlardan sağlanan değerler ile karşılaştı rıl m 1 şl ar d I r.
Özet (Çeviri)
- 30 - SUMMARY Heat transfer in fixed bed reaktors is one of the mast important subjects for some chemical i ndustr i es.For the succesful design of such reactors. heat transfer to the flowing fluid be calculated as precisely as possible. In this study, heat transfer to a vapor flowing through a packed column was i nvest i gated. Heat was supplied through a jacket in which hot water was c i rcul ated. In these esper i merits, ethy 1 alcohol and ethyl acetate were used. By measuring the flow rates and temperatures,overal 1 heat transfer coefficient was first calculated from Fourier equat i on. W i th the substraction of individual heat transfer coefficient for the hot water from the overall coefficient the transfer coefficient for the vapor side was obtained. The experimentally determined coefficients were compared with the values calculated from various correlations exist in the 1 i beta ture, w i de d i screpenç i es were noted.